Prozopagnozik alzheimer hastalarında oksipital lobun volümetrik incelemesi
Volumetric examination of occipital lobe in prosopagnosic alzheimer patients
  1. Tez No: 515559
  2. Yazar: FULYA YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY HİLMİ ÖNCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Prosopagnozik Alzheimer hastalarının bilişsel, davranışsal ve işlevsel tanı ve takip testlerinden elde edilen verilerle kantitatif olarak saptanan MR görüntüleme bulguları arasında olası bir ilişkinin varlığını araştırmaktır. Biyolojik süreçlerin klinik yansımalarını ölçülebilir hale getirmek hem erken tanı çabaları hem de hastalık progresyonu konusunda daha ucuz, daha objektif, daha yaygın kullanılabilir yöntemlerin ölçümünü amaçlamaktadır. Pamukkale Üniversitesi Nörobji AD'ye başvuruda bulunan ProsopagnozikAlzheimer (PG)(n=30) ve non-prosopogrozik Alzheimer (KG)(n=30) hastaları çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Mini- Mental Durum Muayenesi- MMT, Alzheimer Hastalığı Değerlendirme Ölçeği- Kognitif alt bölümü (ADAS- Cog), Boston Adlandırma Testi (BNT), Benton Yüz Tanıma Testi, WAIS- R Küp Desen Alt Testi, Geriatrik Depresyon Ölçeği(GDS), Global Bozulma Ölçeği (GBÖ), Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (GYA) uygulanmıştır. Elde edilen MR görüntülerinde Cavalieri yöntemi kullanılarak oksipital lobun volüm ölçümü yapılmış ve gruplar arasında volümetri değerleri karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda oksipital lobun MRG volüm ölçümleri ile Benton Yüz Tanıma Testinin ilişkili çıkması hastalığın tanısında objektif bilgi edinilmesi konusunda olumlu sonuçlar ortaya koymaktadır. Elde edilen verilerin klinik kullanımdaki karşılığı ise yüz tanıma bozukluğu yakınması olan hastaları değerlendiren klinisyenlerin öncelikli seçmesi gereken durumlarda testlerden Benton Yüz Tanıma Testinin MRG'ye ulaşılamayan yerlerde posterior bölgede atrofi oranı konusunda öngörücü olacağı konusudur. Oksipital lobun MRG volümetrik incelemesi atipik prezentasyonlu AH olgularında hastalığın teşhisi konusunda veri sağlayıcısı olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim is to investigate the presence of a possible relationship between the data obtained from cognitive, behavioral and functional diagnosis and monitoring tests of prosopagnosic Alzheimer patients and the quantitatively determined MR imaging findings. It is also intended to have the clinical reflections of biological periods to be measurable and to measure the cheaper, more objective, more common methods regarding the early diagnosis attempts and the disease progression. The prosopagnosic Alzheimer (PG)(n=30) and non-prosopagnosic Alzheimer (KG)(n=30) patients, who have applied to the Department of Neurology of Pamukkale University, develop the sample of the study. Mini- Mental Status Examination - MMSE, Alzheimer Disease Assessment Scale – Cognitive sub section (ADAS- Cog), Boston Naming Test, Benton Face Recognition Test, WAIS- R Dice Pattern Sub Test, Geriatric Depression Scale, Global Deterioration Scale (GDS), Daily Life Activities Scale (DLA) are applied. In the MR images obtained, the volume measurement of occipital lobe is performed by using the Cavalieri method and the volumetry values between the groups are compared. In this study, the relationship of the MRG volume measurements of occipital lobe and Benton Face Recognition Test reveals positive results for obtaining objective information for the diagnosis of the disease. Benton face recognition test will pioneer for determining the atrophy ratio in posterior area for clinical use (areas where MRG cannot access) in the patients having face recognition disorder complaints. MRG volumetric examination of occipital lobe can be used as a data provider for the diagnosis of the disease in atypical-presentation AH cases.