Farklı kök kanal dolgu patlarının lateral kanallara penetrasyonunun micro-CT ile değerlendirilmesi
Evaluation of penetration of different root canal sealers into lateral canals with micro-CT
  1. Tez No: 658348
  2. Yazar: AMİNE KÜÇÜKİLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BAYRAM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kök kanal sistemleri, dallanmalar ve lateral kanallar gibi karmaşık bir anatomiye sahip olabilir. Lateral kanallar, pulpa dokusuyla periodontal dokular arasında yer alan oluşumlar olduğundan, bu oluşumların 3 boyutlu bir şekilde tıkanması endodontik tedavinin başarısı için gereklidir. Çalışmamızda iki kanal patının farklı aktivasyon yöntemleriyle, farklı bölgelerde bulunan lateral kanallara penetrasyonunu micro-ct ile 2 ve 3 boyutlu olarak değerlendirmeyi amaçladık. ProtaperNext #X3 ile prepare edilmiş tek köklü tek kanallı üst santral dişlerin apikal 2, 4, 6 mm seviyelerinde lateral kanallar oluşturuldu. Kullanılan kanal patına göre 2 ana grup (AHPlus-MTAFillapex) ve aktivasyon uygulamasına göre 3 alt grupta [sonik-ultrasonik-kontrol(aktivasyonsuz)] n=8 olacak şekilde doldurulan dişlerde; lateral kanallara penetre olan pat miktarları micro-ct ile, kanal içinde patın boyutsal ve hacimsel olarak kanalın yüzdesel olarak ne kadarında bulunduğu belirlendi. Bölge, aktivasyon ve patların istatistiksel değerlendirmeleri Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testleriyle Psonik>kontrol sıralaması gözlenmiştir. Patlar arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Orta ve koronal bölgeler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmezken, her iki bölgede de apikale göre istatistiksel olarak daha fazla penetrasyon görüldü. 2 ve 3 boyutlu micro-ct değerlendirmeleri arasında pozitif yönde yüksek korelasyon görüldü. Sonuç; •Aktivasyon sistemleri patların penetrasyonunu artırır, • Lateral kanalların doldurulması için kullanılan hiçbir pat ve yöntem kanalların tamamen doldurulmasını sağlamamıştır, apikal bölgede görülen lateral kanallar doldurulması en zor olanlardır, • Lateral kanallara pat penetrasyonunu değerlendirirken; micro-CT yerine, 2b ölçümlerle lateral kanallardaki doluluk oranının analizinin kullanılabileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
Root canals can have a complex anatomy, such as ramificaitons and lateral canals. Since the lateral canals are the formations between pulp and periodontium, the 3-dimensional sealing of these formations is necessary for the success of endodontic treatment. In our study, we aimed to evaluate the penetration of two canal sealers into lateral canals in different levels with different activation methods, with micro-ct in 2 and 3 dimensions. Lateral canals were created at apical 2, 4, 6 mm levels of single root single canal upper central teeth prepared with ProtaperNext # X3. Teeth were divided by 2 groups according to the sealer's type.(AHPlus-MTAFillapex) and 3 subgroups according to activation application (sonic-ultrasonic-non-activation) (6 different groups with n = 8). The proportion of the paste in the canal in terms of size and volume was determined. Statistical analysis of the values were made with Kruskal-Wallis and Mann Whitney U test at the significance level of P sonic> control order was observed in the penetration of the pastes. There was no significant difference between pastes. While there was no statistically significant difference between the middle and coronal regions, statistically more penetration was observed in both regions than the apical region. There was a high positive correlation between the 2 and 3 dimensional evaluations. Consequently; • The sealers show a significantly higher penetration with activation - specially ultrasonic- • No paste or method used to fill the lateral canals has not provided the canals to be filled completely, the lateral canals seen in the apical region are the most difficult to fill, • When evaluating sealer penetration into lateral canals; It was seen that analysis of the filling ratio in the lateral canals with 2D measurements could be used instead of micro-CT.