Gow gates dental anestezi tekniği ile standart mandibular anestezi tekniğinin dental anksiyeteye etkileri açısından kıyaslanması
Comparison of standard mandibular anesthesia technique versus gow-gates mandibular technique on the effects of dental anxiety
- Tez No: 658379
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERT BÜLTE
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Diş Hekimliği, Psikoloji, Anesthesiology and Reanimation, Dentistry, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada iki farklı lokal anestezi tekniğinin hastaların dental anksiyete seviyelerine etkileri bakımından kıyaslanması amaçlandı. Ayrıca hasta bilgilendirilmesinin görsel açıklamalarla yapılmasının anksiyeteyi azaltmada etkili olup olmadığı araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, kliniğimize alt yirmi yaş dişlerinin çekimi için başvuran 202 hasta üzerinde, 230 çekim yapılarak gerçekleştirildi. Hastalara rastgele olarak standart inferior alveolar anestezi ya da Gow-Gates anestezi tekniği kullanıldı. Bütün hastalara işlemlerden önce DAS (Dental Anksiyete Skalası), APAIS (Amsterdam İşlem Öncesi Anksiyete ve Bilgi Skalası), STAI-S ve STAI-T (Durumluk-Sürekli Anksiyete Ölçekleri) doldurtuldu. Hastalara rastgele olarak yapılacak işleme ait bir animasyon izletildi. Anestezi öncesi, sonrası ve işlem sonrası vital bulguları kaydedildi. Çekimler tamamlandıktan sonraki mevcut kaygı durumlarının işlem öncesi ile kıyaslanması için STAI-S ve APAIS tekrar doldurtuldu. Post operatif komplikasyonların ve anestezi süresinin değerlendirilmesi için 7 günlük değerlendirme formu verildi. Bulgular: Çalışmada elde edilen veriler“IBM SPSS for Windows 24.0”istatistik programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilere ilişkin normallik testleri yapıldıktan sonra gruplar arası parametrik veya non parametrik testlerden uygun olan tercih edilmiştir. Normal dağılıma sahip değişkenler için 2 bağımsız grup karşılaştırmasında Student t testi, 2 farklı zamanda elde edilen sayısal ölçümlerin değişimini test etmek için ise eşleştirilmiş t testi kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel değerlendirmeler doğrultusunda Gow-Gates tekniğininin standart inferior alveolar sinir anestezisi ile anestezinin etkinlik süresi ve komplikasyon sıklığı bakımından benzerlik gösterdiği görülmüştür. Anestezi elde etmek için gerekli süre Inferior alveolar sinir anestesizinde daha kısa bulunmuş. Gerekli lokal anestezi miktarı bakımından Gow-Gates tekniği ile daha az miktarda anestezik solüsyon kullanıldığı görülmüştür. Dental Kaygının azaltılmasında animasyon ile bilgilendirmenin anestezi tekniğinden daha etkili olduğu görülmüştür. Kaygılı bireylerde beklenildiği üzere nabız, kalp atış hızı ve vücut sıcaklığında değişiklikler görülmektedir. Sonuçlar: Doğru uygulandığında Gow-Gates tekniği cerrahi işlemlerde uygulanabilecek bir anestezi tekniğidir. Standart tekniğe göre herhangi bir üstünlüğü bulunmadığı gibi kaygı azaltmaya yönelik kullanılamayacağı görülmüştür. Hasta bilgilendirmesinin etkin yapılması hastalarda kaygıyı daha fazla düşüren bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Background & Aim: In this study we investigated two different local anesthesia techniques on the effect of dental anxiety levels. Informing of the patients visually, decrease anxiety levels or not, also investigated. Materials and Methods: Our study was conducted on 202 patients referred for mandibular third molar surgery. A total of 230 extractions were made. Gow-Gates or standard inferior alveolar nerve anesthesia is applied randomly. All patients were asked to complete DAS (Dental Anxiety Scale), APAIS (Amsterdam Preoperative Anxiety and Information Scale), STAI-S and STAI-T (State-Strait Anxiety Inventories) preoperatively. Randomly selected patients were shown a short animation of the operation for pre-operative informing. Vital signs were recorded before and after anesthesia application and after surgical operation. STAI-S and APAIS applied after the operation to compare anxiety levels before and after the surgery. A 7 days of post-operative evaluation form was given to estimate post-operative complications and anesthesia duration. Results: The data acquired from the study were analyzed by“IBM SPSS for Windows 24.0”statistics program. After normality test regarding the data were applied, suitable parametric or non-parametric tests among the two groups were preferred. In case of normal distribution of data, student t test was used in two groups. Paired t-test is used to test the change in numerical measurements that were obtained in two different time intervals. According to the statistical evaluations, Gow-Gates technique is find similar to the standard inferior alveolar anesthesia technique in duration of anaesthesia and complication incidence. The onset time was found shorter with Inferior alveolar block and local anaesthetic solution required to achieve efficient anaesthesia was lower with Gow-Gates Block. It is observed that showing an informative animation is more efficient in reducing dental anxiety than anaesthetic technique used. As expected heart rate, tension and body temperature show alterations in people with anxiety. Conclusion: When applied properly, Gow-Gates is a technique that can be used in surgical procedures. It has no advantage over standard inferior alveolar anaesthesia technique and can not be used intended to lower anxiety. Efficient patient briefing appears to be a better anxiety reducing method