Ofis histeroskopi yapılan hastalarda ağrıyı etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determi̇ni̇ng the factors affecti̇ng pai̇n wi̇th offi̇ce hysteroscopy
- Tez No: 658390
- Danışmanlar: UZMAN AYSU AKÇA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Biz bu çalışmada; ofis histeroskopi sırasında hastaların ağrı düzeylerini belirleyip, ağrıyı etkileyen bağımsız risk faktörlerini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif araştırma olup, 15 Ağustos – 15 Ekim 2020 tarihleri arasında hastanemizin ofis histeroskopi ünitesine başvuran reprodüktif, perimenopozal ve postmenopozal dönemdeki 102 hasta ile yapıldı. Hastaların yaşı, paritesi, kilosu, boyu, bilinen hastalık öyküsü, bilinen panik atak varlığı, menopozal durum, uterusun pozisyonu, müllerian anomali varlığı, kronik pelvik ağrı varlığı, dismenore ve disparoni varlığı, doğum şekli, ofis histeroskopi endikasyonları, histeroskopi yapılma öyküsü gibi demografik ve klinik özellikler bakıldı. Ayrıca histeroskopi öncesinde misoprostol kullanımı, ofis H/S sırasında alet kullanımı, operatif işlem varlığı ve işlem süresi kaydedildi. Hastanın işlem öncesinde, işlem sırasında ve sonrasındaki vital bulgularına bakılarak işlem sırasında hissettiği ağrının skorlaması(VAS skor) yapıldı. VAS skor ≥6 ve VAS skor
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we noted that patients' pain during office hysterescopy and aimed to determine the levels and reveal the independent risk factors affecting pain. Materials and Methods: Our study is a prospective study and was conducted with 102 patients in the reproductive, perimenopausal and postmenopausal period who applied to our hospital's office hysteroscopy unit between 15 August 2020 and 15 October 2020. Demographic characteristics such as age, parity, weight, height, known disease history, presence of known panic attack, menopausal status, position of uterus, presence of mullerian anomaly, presence of chronic pelvic pain, presence of dysmenorrhea and dyspareunia, mode of delivery, office hysteroscopy indications and clinical features were examined. In addition, use of misoprostol before hysteroscopy, instrument use during office H/S, presence of operative procedure and procedure time were recorded. The patients's vital signs before, during and after the procedure were scored (VAS score) fort he pain felt during the procedure. Patients were divided into 2 groups according to the severity of pain, with VAS score ≥6 and VAS score