Yumurtacılarda damızlık değer tahmini için bazı yöntemlerin karşılaştırılması
- Tez No: 65839
 - Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TÜRKMUT
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 82
Özet
IV ÖZET YUMURTACILARDA DAMIZLIK DEĞER TAHMİNİ İÇİN BAZI YÖNTEMLERİN KARŞILAŞTIRILMASI SETTAR, Petek Doktora Tezi, Zootekni Bölümü Tez Yöneticisi : Prof Dr. Levent TÜRKMUT Ağustos 1997, 58 sayfa Bu çalışmada, bireylerin damızlık değerleri Osborne indeksi (Ol), seleksiyon indeksi (SI) ve birey modeline uygulanan en iyi doğrusal sapmasız tahminleme (BLUP) yöntemleri ile tahmin edilmiştir. Yöntemler ticari bir işletmeden sağlanan ana ve hattına ait yumurtacı damızlık sürülerden elde edilen performans özelliklerine uygulanmıştır. Üç yöntemle tahmin edilen damızlık değerleri arasında en yüksek ilişki her iki eşey grubu için de SI ile BLUP arasında hesaplanmıştır. Çalışmada kullanılan özelliklere ait genetik parametre tahminleri ebeveyn modeline uygulanan en iyi olabilirlik (ML) ve birey modeline uygulanan kısıtlanmış en iyi olabilirlik (REML) yöntemleri ile yapılmıştır. REML yönteminin birey modeli uygulaması ile diğer yöntem ve modelden daha sapmasız tahminler elde edilmiştir. Bu sonuçlar yumurtacılarda damızlık değer tahmini için BLUP'ın birey modeli uygulamalarının seleksiyon hedeflerine daha iyi yanıt verdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT COMPARISON OF DIFFERENT METHODS FOR ESTIMATION OF BREEDING VALUES IN LAYERS SETTAR, Petek PhD in Animal Science Supervisor : Prof. Dr. Levent TÜRKMUT August 1997, 58 pages Breeding values of layers estimated by (i) family average index (Osborne index, Ol), (ii) selection index (SI), (iii) best linear unbiased prediction (BLUP) by an animal model, were compared. The methods were applied to the records from dam and sire lines of elite layers. Traits involved in the study were egg number, rate of egg production, body weight, egg weight and eggshell colour. Highest correlation was found between SI and BLUP for each sex. Genetic parameters were estimated by maximum likelihood (ML) and restricted maximum likelihood (REML) estimators. Application of REML to the animal model resulted with best unbiased prediction. According to the results of the study, response to selection will be higher with the application of BLUP procedures to an animal model for estimation of breeding values in layers.