Maksiller sinüs hacimlerinin dudak damak yarığına sahip olan ve olmayan bireylerde konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 658394
  2. Yazar: ZEYNEP SÜZER ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGİN GİRAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmamızın amacı, Dudak Damak Yarığına sahip ve normal bireyler arasında varsa maksiller sinüs hacim farklılıklarını saptamak, DDY bireylerde sinüzit tedavisi için yapılan cerrahi girişimler öncesinde maksiller sinüs sınırlarını belirlemek, alveol kemik yüksekliği, hacmini ve gelişimini değerlendirmek, alveol kemiğine dişlerin ortodontik olarak hareket ettirilip ettirilemeyeceği hakkında bilgi sahibi olmak ve bölgede oluşabilecek cerrahi komplikasyonlar sonucu diş kökleri, alveol kemik ve yumuşak doku hasarını azaltarak, hastaya uygulanan veya uygulacak olan ortodontik tedavi imkanını ve kalitesini artırmak amacıyla 3 boyutlu görüntüleme gerekliliğini araştırmaktır. Çalışmamızın materyalini İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Oral Diagnoz ve Radyoloji Anabilim Dalı arşivinden seçilen tek taraflı dudak damak yarığına sahip 16 birey, çift taraflı dudak damak yarığına sahip 12 birey ve tedavi görmemiş 30 kontrol grubu birey oluşturmaktadır. Çalışmamızda iskeletsel Sınıf I tek taraflı DDY, çift taraflı DDY ve kontrol grubu bireylerindeki maksiller sinüs hacimlerinin, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kullanılarak ölçülmesi ve birbirleriyle karşılaştırılması planlanmıştır. Hacimsel ölçümler üç boyutlu tomografik model oluşturma programı (Mimics® 15.0, Materialise, Belçika) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu programda her tomografik kesitte maksiller sinüs görüntüsü diğer komşu dokulardan ayrılmış ve üç boyutlu olarak modellenmiştir. Ardından elde edilen dijital modellerin hacim bilgileri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçları değerlendirildiğinde, kontrol grubu ile çift taraflı DDY grubu arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmiştir. Diğer gruplar arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Çift taraflı DDY grubunda ve tek taraflı DDY grubunda sinüs hacim ortalamaları kontrol grubundaki bireylerin sinüs hacim ortalamalarından daha az bulunmuştur ancak sadece çift taraflı DDY grubunda anlamlı farklılık çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the necessity of 3-D imaging differences between normal and cleft lip and palate individuals in order to evaluate the maxillary sinus volume, the alveolar bone height volume and development, and whether the teeth can be moved to the alveolar bone orthodontically, to reduce the surgical complications that may occur in the region before the surgical interventions for sinusitis treatment. Material of our study consisted of 16 individuals with unilateral cleft lip and palate, 12 individuals with bilateral cleft lip and palate, and 30 untreated control groups were selected from the archives of the Department of Oral Diagnosis and Radiology of the Department of Dentistry of İstanbul Aydin University. In our study, skeletal Class I unilateral CLP(Cleft Lip and Palate), bilateral CLP and control groups' maxillary sinus volumes were measured using cone beam computerized tomography and compared with each other. Volumetric measurements were performed using a three-dimensional tomographic modeling program (Mimics® 15.0, Materialise, Belgium). In this program, each tomographic section of maxillary sinus image is separated from other neighboring tissues and modeled three-dimensionally. Then, the volume informations of the digital models were evaluated statistically. When the results of our study were evaluated, a statistically significant difference was observed between the control group and the bilateral CLP group. There was no significant difference between the other groups. Sinus volume averages in the bilateral CLP group and unilateral CLP group were found to be less than the sinus volume averages of the control group, but there was a significant difference only in the bilateral CLP group.