Ratlarda oluşturulan tek taraflı testis torsiyonundaki iskemi reperfüzyon zedelenmesinin önlenmesinde Tyrphostin AG 556'nın kullanımı
The use of Tyrphostin AG 556 in the prevention of ischemia reperfusion injury in unilateral testicular torsion in rats.
  1. Tez No: 658395
  2. Yazar: YAVUZ GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH SİVRİKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Testis torsiyonu, özellikle neonatal ve adölesan yaş grubunda karşılaşılabilen ve testis atrofisine yol açan acil bir hastalıktır. İnfertilitenin önemli nedenlerinden biridir. Testis torsiyonunda oluşan hasarlanma testis torsiyonunun derecesi ve süresine bağlı olduğu kadar, detorsiyon sonrası meydana gelen iskemi-reperfüzyon dönemiyle de yakından ilgilidir. Testis torsiyonunda torsiyonun süresi ve derecesi değiştirilemez, fakat detorsiyondan sonraki basamağa müdahale mümkündür. Onun için testis hasarlanmasını önlemek için yapılan çalışmalar hep detorsiyondan sonraki dönemde yoğunlaşmıştır. Biz de deneysel çalışmamızda reperfüzyon döneminde artmış olan ve hasarlanmadan sorumlu olan SOR'nin oluşumunu önleyeceğini düşündüğümüz tryphostin AG 556'nun testis torsiyonunda kullanımı ve sonuçlarını araştırdık. Çalışmamızda 24 adet erkek Sprague-Dawley cinsi rat kullanarak 4 grup oluşturuldu. İntraperitoneal ketamin (80mg/kg) anestezisi altında cerrahi işlemler yapıldı. Testis torsiyonu sol testisin saat yönünde 720° döndürülmesiyle oluşturuldu. 2 saat torsiyon döneminde, 4 saat reperfüzyon döneminde bekletildi. Grup 1 bazal değerler grubu olup biyokimyasal değerler ve histopatolojik veriler için standart olarak kabul edildi, sadece orşiektomi yapıldı. Grup 2 cerrahi kontrol grubu olup torsiyon detorsiyon yapıldı. Grup 3 tyrphostin AG 556 ilaç grubu olup grup 2'deki işlemlere ek olarak detorsiyondan 5 dakika önce intraperitoneal olarak 2mg/kg dozunda ilaç verildi. Grup 4 plasebo-DMSO grubu olup grup 2'deki işlemlere ek olarak detorsiyondan 5 dakika önce DMSO intraperitoneal olarak verildi. Tüm gruplarda testisler çıkarıldı. Testis torsiyonunda reperfüzyon hasarının önlenmesinde tyrphostin AG 556'nın etkisi biyokimyasal olarak lipid peroksidasyon indeksi olan doku MDA düzeyleri tespit edilerek ve ışık mikroskopisiyle histopatolojik inceleme yapılacak gösterildi. MDA incelemesinde bazal değerler grubu (grup 1) dışındaki tüm gruplarda yükselme tespit edildi. Bu yükselme istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Diğer gruplar arasında istatistiksel olarak fark bulunmadı. Histopatolojik incelemede ilaç grubu (grup 3) ile bazal değerler grubu (grup 1) arasında istatistiksel olarak fark tespit edilmedi, ama diğer gruplar bazal gruptan farklıydı. 2 saat 720° lik testis torsiyonuyla zedelenme oluştuğunu bulduk. Tyrphostin AG 556 grubunda doku MDA'sı düşmemekle birlikte ama histopatolojik degerlendirmede daha iyi bulundu. Sonuç olarak 2 saat 720°'lik testis torsiyonunun testiste zedelenme oluşturduğunu ve tyrphostin AG 556"nın ışık mikroskobik bulgularının iyi olmasına rağmen biyokimyasal doku zedelenmesinin bir marker'ı olan MDA'daki yükselmeyi önleyemediği bulundu.. Bundan ötürü tyrphostin AG 556'nın ışık mikroskopisinde tespit edilen yararlı etkisini değerlindirmek için farklı süreli torsiyon ve reperfüzyon çalışmalarında ve farklı doz gruplarında denenmesinin gerekebileceği kanısına varıldı..
Özet (Çeviri)
Testes torsion is an emergent condition that is particulary seen in neonatal and adolescence age groups and may lead to testicular atrophy. lt is one of the causative factors of infertilitiy. As well as degree and duration of torsion, the damage in torsion is very closely related to ischemia-reperfüsion period arising after detorsion. We may have some strong restrictions to change degree and duration of torsion, howewer it seems to be possible that we can change the steps after detorsion. Hence, all attempsts for improving testicular damage after torsion consentrate on period following detorsion. Her we studied tyrphostin AG 556 thought to inhibit formation of free oxygen radicals increasing in reperfüsion period and responsible for damage. İn this study, there were total 24 Sprague-Dawley rats in 4 groups. Surgical procedures were performed under ketamine anesthesia (80 mg/kg) given intraperitonealy. By rotating left testis 720º clockwase ,the torsion was achieved. Testes were left hours as torsioned, 4 hours for reperfusion. Group 1 was basal scale group and used for standartdization of biochemical data and histological appearense. They underwent only orchiectomy. Group 2 was operation group and torsion and detorsion were performed. Group 3, given tyrphostin AG 556 intraperitoneal with an amonut of 2 mg/kg 5 minutes before detorsion, also had the same surgical procedures was grup 2. Grup 4, plasebo-DMSO group, had intraperitoneal DMSO injection 5 minutes before detorsion. In all groups, orchiectomy was performed. We studied the effect of tyrphostin AG 556 in limiting testicular damage after detorsion by determining tissue MDA level, an index for lipid peroxidation and examining specimens histologically by light microscopy. MDA levels were fonud to be increased for all groups, but group 1. Among other 3 groups there was no staticaly significant difference. Histopathologicaly, group 3 had no statical difference with group 1. Still other groups were different. We showed that 2 hour 720º testes torsion caused testicular damage. Tyrphostin AG 556 couldn't decrease MDA level. Howewer lt led to some protection histologicaly. To conclude, we had testicular damage with 2 hour 720° torsion, and with tyrphostin AG 556 we showed histological protection observed by light microscopy. Yet it caused no decrease in MDA level, therefore, we suggest that to evaluate the positive histological etfect of tyrphostin AG 556, further experiments including differrent dose group and duration of torsion and reperfusion, should be done.