Farklı kombinasyonlarla hazırlanan rumen içerikli kompostlarda istiridye (kayın) mantarının üretilmesiyle rumen içeriğinin verime etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of rumen content on yield by producing the oyster (beech) mushroom in rumen contained composts prepared with different combinations
  1. Tez No: 658413
  2. Yazar: ŞAHVEZİR ÇAKABEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma, rumen içeriğinin kompostlara farklı oranlarda eklenmesiyle istiridye (Pleurotus ostreatus) mantarındaki verimine etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Deneme; saf kültürden elde edilen, arpa ve kuş yemine sardırma ile çoğaltılmış istiridye mantarı miseli ve 3 tip kompost maddesi (rumen içeriği, buğday samanı, talaş) kullanılmak üzere 4 grup olarak tasarlanmıştır. Grup 1, 2, 3 ve 4 içeriği sırasıyla, Saman (%95) + talaş (%5), rumen içeriği (%50) + saman (%45) + talaş (%5), rumen içeriği (%25) + saman (%70) + talaş (%5), talaş (%100) şeklinde karışımlardan oluşturulmuştur. Her grup 3 tekerrürlü olarak planlanmış ve her tekerrüre (30x50 cm'lik poşet) 2'şer kg kompost materyali bırakılmıştır. Hasat sonrası elde edilen mantar ağırlık verileri tanımlayıcı istatistik analizi sonucu besi yerleri itibariyle hasat sonu mantar ağırlık ortalamaları arasındaki farklar (1: 574,33c; 2: 639,17c; 3: 497,67b; 4: 398,83a) istatistiki olarak önemli görülmüştür (F: 16,311 P: 0,000). En düşük ağırlık değeri 4. Grupta (398,83c) iken, bunu 3. Gruptaki ağırlık (497,67b) değerinin izlediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of rumen waste on oyster mushroom (Pleurotus Ostreatus) yield by adding rumen content to compost in different proportions. Trial; Oyster mushrooms obtained from pure culture, wrapped in barley and bird feed and 3 types of compost material to be used (tripe content, wheat straw, sawdust); Straw (95%) + sawdust (5%), tripe content (50%) + straw (45%) + sawdust (5%), tripe content (25%) + straw (70%) + sawdust (5%), It was established by forming mixtures of 3 replicates from each compost, 2 kg each, in the form of sawdust (100%), in 5 kg (30x50 cm) bags. As a result of descriptive statistical analysis of mushroom weight data obtained after harvest, the differences between the post-harvest mushroom weight averages (1: 574.33c; 2: 639.17c; 3: 497.67b; 4: 398.83a) were found to be statistically significant (F: 16.311 (P: 0,000). It was observed that the lowest weight value was in the 4th group (398.83c), followed by the weight value in the 3rd group (497.67b) in the statistically different group.