The analysis of the reference shaft under torque measurement unit for turboshaft engines
Turboşaft motorları için tork ölçüm ünitesi altında referans şaft analizi
  1. Tez No: 658437
  2. Yazar: KEREM KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR BEDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Yönetimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Gaz türbinli motorlar havacılıkta hakim ve etkili güç kaynağı haline gelmiştir. Örnek olarak, turboşaft gaz türbinli motorları helikopterler için yaygın tahrik sistemleridir. Turboşaft motorlarda üretilen güç, güç çıkış şaftı vasıtasıyla helikopterlerin rotor grubuna iletilir. Güç seviyesi, iletilen torka ve güç çıkış şaftının dönme hızına bağlıdır. Dönen bir şafttan tork ölçme ihtiyacı, çeşitli tork ölçüm sistemlerinin geliştirilmesine öncülük etmiştir. Kompakt turboşaft motorlarda yaygın olarak kullanılan tork ölçüm sistemleri (TÖS) açısal burulma yönteminden faydalanır. Açısal burulma yöntemi mekanik, elektronik ve kontrol alanlarında güçlü bir temeli olan çok disiplinli bir yaklaşımdır. Bu tezde çeşitli turboşaft motorların açısal burulma yönteminden faydalanan TÖS'lerinin karşılaştırılması mekanik disiplin açısından yapılmıştır. Yeni bir jenerik referans şaftın kavramsal tasarımı TÖS altında yapılmıştır, bu referans şaft küçük modifikasyonlarla farklı turboşaft motorları için kullanılabilir. Referans şaft, mukavemet ve titreşim kriterleri açısından analiz edilmiştir. Referans şaftın mekanik bütünlüğünü incelemek için statik yapısal analiz yapılmıştır. X ışını kırınımı yöntemi, referans şaft üzerindeki kalıntı gerilmeleri ölçmek için kullanılmıştır. Referan şaftın titreşim karakteristiği için modal analiz yapılmış ve çekiç testi ile doğrulanmıştır. Son olarak gelecek çalışmalar kısmında, TÖS'lerin ölçüm hassasiyetleri ve kalibrasyon ihtiyacı tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gas turbine engines have become a dominating and convincing power source in aviation; for instance, turboshaft gas turbine engines are widespread propulsion systems for helicopters. In turboshaft engines, produced power is transmitted to the helicopter rotor group via a power output shaft. The level of power extraction depends on the transmitted torque and rotational speed of the power output shaft. The need to measure the torque from a rotating shaft leads to the development of various torque measurement units. The commonly used torque measurement unit (TMU) of compact turboshaft engines makes use of an angular twist method. The angular twist method is a multidisciplinary approach with a strong base in mechanics, electronics, and control. In this thesis, a comparison of TMU of various turboshaft engines, which use the angular twist method, is done concerning mechanical discipline. The new generic conceptual design of the reference shaft is done under TMU that can be used for different turboshaft engines with minor modifications. The reference shaft is analyzed in terms of strength and vibration criteria. Static structural analysis is done to examine the mechanical integrity of the reference shaft. X-ray diffraction method is used to measure the residual stresses on the reference shaft. Modal analysis is done for vibration characteristics, and it is validated via the impact hammer test. Finally, the measurement accuracy of the TMU and the need for calibration are discussed in future work.