Acil servise başvuran akut koroner sendrom tanısı alan 65 yaş ve üstü hastalarda kırılganlığın değerlendirilmesi
Assessment of frality in patients aged 65 and above who are diagnosed with acute coronary syndrome admitted to the emergency department
  1. Tez No: 658455
  2. Yazar: HİLMİ GÖKHAN ULUBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ŞAHİN KAVAKLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş: Kalp damar hastalıkları tıpta olan bütün gelişmelere rağmen halen tüm dünyada mortalite ve morbiditenin en önemli sebeplerindendir. Hastaların daha kapsamlı ve kabul edilebilir bir risk değerlendirmesi ile kırılganlığın ortaya konması kalp damar hastası olan kişilerin prognozunu tahmin etmede faydalı olabilir. Kırılgan hastaların belirlenmesinin hekimler açısından tanı, tedavi ve takipte önemli avantajlar sağlayacağı düşünülmektedir. Bu hastalarda morbidite, hospitalizasyon ve mortalite gibi istenmeyen sonuçların görülmesi diğer hastalara göre daha kolay olmaktadır. Bu çalışma ile acil servise akut koroner sendrom tanısı ile gelen 65 yaş ve üstü kişilerde kırılganlığın mortalite ve hastaneye yatış süresi üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya 2020 yılında Ankara Şehir Hastanesi Acil Servisine başvuran 65 yaş ve üstü akut koroner sendrom nedeni ile başvuran 150 hasta dahil edilmiştir. ST elevasyonlu Miyokard Enfarktüsü (STEMI) ve ST elevasyonu olmayan Miyokard Enfarktüsü (NSTEMI) hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Kırılganlığın değerlendirilmesinde FRAİL Kırılganlık skalası kullanılmıştır. 0:normal, 1-2:prefrajil, 3-5:frajil olarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde Kruskal Wallis testi, Ki-kare testi, Binary lojistik regresyon testi, Cox Regresyon testi, ROC analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose:Despite all the developments in medicine, cardiovascular diseases are still among the most important causes of mortality and morbidity worldwide. Demonstrating vulnerability with a more comprehensive and acceptable risk assessment of patients can be useful in predicting the prognosis of people with cardiovascular disease. It is thought that the identification of fragile patients will provide important advantages in terms of diagnosis, treatment and follow-up for physicians. It is easier to see undesirable results such as morbidity, hospitalization and mortality in these patients compared to other patients. The aim of this study was to evaluate the effect of vulnerability on mortality and length of hospitalization in people aged 65 and over who were diagnosed with acute coronary syndrome. Patients and Methods: The study included 150 patients who were admitted to the Ankara City Hospital Emergency Department in 2020 for acute coronary syndromes aged 65 and over. ST elevation Myocardial Infarction (STEMI) and Non-ST elevation Myocardial Infarction (NSTEMI) patients were included in the study. FRAIL Fragility scale was used to evaluate the fragility. 0: normal, 1-2: pre-fragile, 3-5: fragile. In the analysis of the data, Kruskal Wallis test, Chi-square test, Binary logistic regression test, Cox Regression test, ROC analysis were used.