COVID-19 pnömonisi olan hastalarda pnömoni derecesi ve serum endokan düzeyi ilişkisi
Relationship between pneumonia degree and serum endocan level in patients with COVID-19 pneumonia
  1. Tez No: 670166
  2. Yazar: DUYGU GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: 31 Aralık 2019'da Çin'in Hubei eyaleti, Vuhan şehrinde bir grup nedeni bilinmeyen pnömoni vakası tanımlanmıştır. Ocak 2020'de etken SARS-CoV-2 olarak tanımlanmış olup sebep olduğu hastalığa COVID-19 adı verilmiştir. Tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına alan hastalık 11 Mart 2020'de Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilmiştir. Henüz kesin tedavisi olmayan hastalık ile ilgili aşı çalışmaları da hızla devam etmektedir ve dünya çapında birçok ülkede aşılama programı başlatılmıştır. Mevcut şartlarda halen en büyük silah; bulaşın engellenmesi ve erken tanı ile hasta olan bireylerin izolasyonunun en kısa sürede sağlanmasıdır. COVID-19'un sebep olduğu klinik durumlara, yapılan postmortem incelemelere baktığımızda, hastalıkta endotel disfonksiyonunun ve bir tromboinflamasyonun var olduğu görülmektedir. Endotel disfonksiyonunun tespiti için çeşitli görüntüleme yöntemleri ve biyokimyasal belirteçler kullanılmaktadır ancak henüz bu konuda altın standart bir test bulunmamaktadır. Daha önce yapılan çalışmalar sonucunda endokan düzeyinin endotel disfonksiyonu olan süreçlerde arttığı tespit edilmiştir. Bu çalışmada, endokan düzeyinin COVID-19 enfeksiyonu olan hastalarda pnömoni derecesi ile ve erken dönemde hastalığın prognozu ile ilişkili olup olmadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Şehir Hastanesi Dahiliye Kliniği'nde yatarak takip edilen 18-85 yaş arası, Sağlık Bakanlığı COVID-19 Tanı Rehberi doğrultusunda RT-PCR ile doğrulanmış kesin COVID 19 tanısı alan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Dahiliye kliniğinde yatan hastalar kesitsel olarak taranmış ve uygun olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar klinik, laboratuvar ve görüntüleme bulgularına göre hafif-orta pnömoni ve ağır pnömoni olarak iki gruba ayrılmıştır. Hastaların yaş, cinsiyet, komorbid hastalıkları, bir aylık sağkalımları veri tabanına kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmaya hafif/orta pnömoni grubunda 40, ağır pnömoni grubunda 40 olmak üzere toplam 80 hasta dahil edildi. Hastaların %56,3'ü (n:45) kadın ve %43,8'i (n:35) erkek ve ortalama yaşları 57,8±14,3 yıl (aralık: 26-84 yıl) olarak saptandı. Ağır pnömoni şiddeti olanlarda, hafif/orta pnömonisi olanlara kıyasla eşlik eden komorbid durumlar daha yüksek oranda saptandı ancak anlamlı farklılık göstermedi.
Özet (Çeviri)
Objective: On December 31, 2019, a group of pneumonia cases of unknown cause were identified in Wuhan, China's Hubei province. In January 2020, the agent was defined as SARS-CoV-2 and the disease it caused was named COVID-19. The disease, which affected the whole world in a short time, was declared as a pandemic by the World Health Organization on March 11, 2020. Vaccination studies on the disease, which has not yet had a definitive cure, continue rapidly and vaccination programs have been initiated in many countries around the world. Under current conditions, the biggest weapon still is to prevent contamination and to ensure the isolation of patients who are sick with early diagnosis as soon as possible. When we look at the clinical situations caused by COVID-19 and postmortem examinations, it is seen that there is endothelial dysfunction and a thrombo-inflammation in the disease. Various imaging methods and biochemical markers are used to detect endothelial dysfunction, but there is no gold standard test yet. As a result of previous studies, it has been determined that the endocan level increases in processes with endothelial dysfunction. In this study, it was aimed to determine whether the endocan level is associated with the degree of pneumonia and the prognosis of the disease in the early period in patients with COVID-19 infection. Material and Methods: Patients between the ages of 18-85 who were followed up in the Internal Medicine Clinic of Health Sciences University Ankara City Hospital and who were diagnosed with definite COVID 19 confirmed by RT-PCR in line with the COVID-19 Diagnosis Guideline of the Ministry of Health were included in the study. Patients hospitalized in the internal medicine clinic were screened cross-sectionally and suitable patients were included in the study. The patients were divided into two groups as mild-moderate pneumonia and severe pneumonia according to clinical, laboratory and imaging findings. Age, gender, comorbid diseases, and one-month survival of the patients were recorded in the database. Results: A total of 80 patients, 40 in the mild / moderate pneumonia group and 40 in the severe pneumonia group, were included in the study. 56.3% (n: 45) of the patients were female and 43.8% (n: 35) were male and their mean age was 57.8 ± 14.3 years (range: 26-84 years). Comorbid conditions were found at a higher rate in patients with severe pneumonia compared to those with mild / moderate pneumonia, but there was no significant difference.