Diyabetik retinopatili gözlerde swept-source optik koherens tomografi ile değerlendirilen koroid kalınlığına etki eden faktörler
Factors assesed with swept-source optical tomography that afffecting choroidal thickness in diabeti̇c retinopathy
  1. Tez No: 658543
  2. Yazar: DİLBER KESKİNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NUMAN ALP
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Farklı evrelerdeki diyabetik retinopatili (DR) gözler ile sağlıklı kişilerin koroid kalınlıklarını (KK) Swept Source Optik Koherens Tomografi (SS-OKT) ile değerlendirip KK'na etki eden faktörleri incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma protokolü prospektif kesitsel olarak tasarlandı. Diyabetik hasta grubu Early Treatment of Diabetic Retinopathy Study (ETDRS) sınıflamasına göre ayrılmış 25 retinopatisiz diyabetik hasta (Retinopatisiz grup), 25 diyabetik makula ödemi (DMÖ) olmayan nonproliferatif hasta (Ödemsiz-NPDR grubu), 25 ödemli hasta (Ödemli-NPDR grubu), 25 daha önceden panretinal fotokoagülasyon yapılmış proliferatif diyabetik retinopatili hasta (PDR grubu) olmak üzere 100 kişiden, sağlıklı kontrol grubu ise 25 kişiden (Kontrol grubu) oluşmaktaydı. Tüm olguların aynı vizitte Snellen eşeline göre ondalık düzlemde en iyi görme keskinlikleri kaydedildi, güncel refraksiyon değerleri alındı, Goldmann tonometresi ile göz içi basınçları ölçülüp, biyomikroskobik muayeneleri ve dilate fundus muayeneleri yapıldı. SS-OKT ile otomatik yazılımlarla 9 ETDRS alt grubuna ayrılmış KK haritaları elde edildi. Ortalama KK, ETDRS ızgarasındaki KK değerlerinin ortalaması olarak, santral koroid kalınlığı (SKK) santral 1mm'deki ortalama KK olarak hesaplandı. Bağımlı değişkenin Santral KK bağımsız değişkenlerin yaş, HbA1c, enjeksiyon sayısı, sferik eşdeğer ve retinanın tüm sektörlerinin ortalaması olduğu çoklu regresyon modelinde santral KK için açıklayıcı faktörler hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: It is aimed to evaluate the eyes with Diabetic Retinopathy (DR) and Chorodial Thickness (CT) of healthy individals' eyes with Swept Source Optical Coherence Tomography (SS-OCT) and investigate factors that affects CT. Materials & Methods: The study protocol was designed as a prospective cross-sectional. The diabetic patient group is divided according to the Early Treatment of Diabetic Retinopathy Study (ETDRS) classification and it consists of 100 diabetic patients; 25 without any retinopathy (Without retinopathy group), 25 nonproliferative eyes without edema (NPDR-Without edema group), 25 non proliferative eyes with edema (NPDR-With edema group) and 25 with previously panretinal photocoagulated proliferatif diabetic retinopathy (PDR group) The healthy control group is also consists of 25 people (Control group). At the same visit of all patiences, the best visiual acuities were recorded in decimal system according to Snellen Chart (Visual Acuity Test). Current refraction values were obtained and intraocular pressures were measured with Goldmann Tonometer, full biomicroscopic examination and dilated fundus examinations were performed. SS-OCT and CT maps were obtained by ETDRS grid which is divided into 9 subgroups with automatic program. The avarage CT was calculated as the avarage values in the ETDRS grid, and the central choroidal thickness (CCT) was calculated as the avarage at the central 1mm. Results: The avarage CT was significantly and statistically lower in PDR group compared to Control, NPDR-Without retinopathy group and NPDR-Without edema groups.