Akciğer kanserinde CRP/serum albümin oranının prognostik değeri ve sağkalım ile ilişkisi
Prognostic value and survival association of CRP/albumin ratio in lung cancer
- Tez No: 658546
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BAHAR KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
GİRİŞ - AMAÇ: Akciğer kanseri tüm dünyada kansere bağlı ölüm nedenleri içinde ilk sırada yer almaktadır. Akciğer kanseri histolopatolojik olarak küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK) (%15) ve küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) (%85) olarak iki alt gruba ayrılmaktadır. Kanser gelişiminde ve prognozunda inflamasyonun etkisi bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla akciğer kanserinde prognozu ve tedavi stratejilerini en doğru şekilde belirlemek için güvenilir inflamasyon belirteçlerinin bulunması önemlidir. Çalışmamızın amacı akciğer kanserinde CRP/albümin oranının (CAR) progresyonsuz sağkalım ve toplam sağkalım ile ilişkisini araştırmak; ayrıca sağkalımı predikte eden diğer faktörler arasındaki ilişkiyi değerlendirerek prognostik faktör olarak kullanılabilirliğini tespit etmektir. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Haziran 2014 ve Ekim 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUAM) Göğüs Hastalıkları polikliniklerine müracaat eden ve akciğer kanseri (KHAK ve KHDAK) tanısı alan hastalar kayıt altına alındı. Retrospektif olarak hastaların demografik bilgileri, radyolojik görüntülemeleri (PET/BT, Toraks BT, Kranial MRG), solunum fonksiyon testleri ve tanı anındaki CRP, albümin, tam kan sayımı, LDH değerleri kaydedildi. Bu hastalar içinde dosya bilgileri eksik olan ve sağkalım süreleri hesaplanamayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. BULGULAR: Çalışmaya toplam 140 hasta alındı. Hastaların 127'si erkek ve 13'ü kadın, yaş ortalaması ise 63,7±9,1 idi. Hastaların 69'u (%49,3) skuamoz hücreli karsinom (SCC), 43'ü (%30,7) adenokarsinom ve 28'i (%20) KHAK tanılı idi. Çalışmamızda sağkalıma dayalı CAR'ın cut off değeri 0,46 olarak belirlendi. Çalışmamızda CAR
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION-PURPOSE: Lung cancer is the leading cause of death among cancerrelated death worldwide. Lung cancer is divided into two histopathologic groups, small cell lung cancer (SCLC) (15%) and non-small cell lung cancer (NSCLC) (85%) respectively. The impact of inflammation on cancer development and prognosis is well documented. In this regard, it is imperative to detect reliable inflammation markers in order to guide lung cancer prognosis and treatment strategies. Our study aims to find the relationship of CRP/albumin ratio (CAR) on progression-free survival and total survival of lung cancer, and to identify the usefulness of the other predictors of survival to be used as prognostic factors. MATERIALS AND METHODS: Patients diagnosed with lung cancer (both SCLC and NSCLC) who presented to the Pulmonary Diseases Outpatient Clinic at Health Sciences University Diskapi Yildirim Beyazit Medical Center between July,2014 and October,2019 were enrolled in our study. Patient demographics, imagining studies (PET-CT, CT imaging of thorax, Cranial MRI), respiratory function tests and CRP, albumin, CBC and LDH tests at the time of diagnosis were recorded retrospectively. Patients with incomplete medical records and patients whom survival period could not be calculated were excluded from the study. RESULTS: 140 patients were included in the study. The mean patient age was 63,7±9,1. Of the included patients, 127 were male and 13 were female. 69 (49,3%) of the patients received squamous cell carcinoma (SCC) diagnosis, 43 (30,7%) received adenocarcinoma diagnosis, and 28 (20%) received SCLC diagnosis. The cutoff value of the CAR based on the survival was determined to be 0,46 in our study. In our study, 66 (47%) of the patients had CAR