Tip 2 diyabet olgularında optik koherens tomografi anjiyografi ve patern elektroretinografi parametrelerinin incelenmesi
Evaluation of the optical coherence tomography angiography and the pattern electroretinography parameters in the patients with type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 658547
  2. Yazar: ALİ MERT KOÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Maküler ödemi olmayan, intravitreal enjeksiyon ve retinal lazer fotokoagülasyon öyküsü bulunmayan tip 2 diyabet olgularında patern elektroretinografi (PERG) ve optik koherens tomografi anjiyografi (OKT-A) parametrelerinin incelenmesi ve bu bulguların birbiri ile korelasyonu amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışma kapsamında hastalara detaylı oftalmolojik muayeneye ek olarak PERG (MonPack One, Metrovision, Elektrofizyoloji Ünitesi, Perenchies, Fransa) ve OKT-A (AngioVue, RTVue XR Avanti SD-OCT, Fremont, ABD) tetkikleri yapıldı. Diyabetik retinopati saptanan hastalar fundus floresein anjiyografi (FFA) ve dilate fundus muayenesine göre hafif, orta, ağır non-proliferatif diyabetik retinopati (NPDR) ve proliferatif diyabetik retinopati (PDR) gruplarına ayrıldı. Diyabetik retinopati (DR) bulgusu olan veya olmayan tüm diyabetik hastaların ve sağlam kontrollerin PERG ve OKT-A bulguları birbiri ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza 25 sağlıklı kontrol, 29 DR'si olmayan diyabet hastası, 47 NPDR (18 hafif NPDR, 15 orta NPDR, 14 ağır NPDR) ve 27 PDR hastası dahil edilmiştir. P50 ve N95 genliği, PDR grubunda diğer tüm gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı azalmış bulundu (tümü için p˂0.001). Kontrol grubunda FAZ alanı, diğer tüm gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı düşük saptandı (tümü için p˂0.001). Yüzeyel kapiller ağ yoğunluğu NPDR ve PDR grubunda; DM ve kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu (tümü için p˂0.001). Derin kapiller ağda ise PDR grubu verileri; diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu (tümü için p˂0.001). P50 genlik değeri ile FAZ alanı arasında istatistiksel anlamlı negatif korelasyon görüldü. N95 genlik değerine bakıldığında ise P50 genliğinin aksine FAZ alanı ile arasında istatistiksel anlamlı pozitif korelasyon saptandı. P50 genlik verileri ile yüzeyel ve derin kapiller yoğunluk değerleri arasında istatistiksel anlamlı pozitif korelasyon saptandı. P50 aksine N95 genlik verileri incelendiğinde yüzeyel kapiller alandaki damar yoğunluğu değerleri arasında istatistiksel anlamlı negatif korelasyon saptandı. Sonuç: Maküler perfüzyon ve retinal kapillerler damar yoğunluğu ile P50 dalga özellikleri arasındaki istatistiksel anlamlı korelasyonların görülmesi vasküler ve nöronal hasarın birbirini etkilediğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to investigate and compare pattern electroretinography (PERG) and optical coherence tomography angiography (OCT-A) parameters in patients with type 2 diabetes mellitus (DM). Materials and Methods: Following detailed ophthalmological examination, we performed PERG (MonPack One, Metrovision, Electrophysiology Unity, Perenchies, France) and OCT-A (AngioVue, RTVue XR Avanti SD-OCT, Fremont, USA) tests for all patients. The eyes with diabetic retinopathy (DR) were divided into mild, moderate, severe non-proliferative diabetic retinopathy (NPDR) and proliferative diabetic retinopathy (PDR) according to fundus florescein angiography (FFA) and dilated fundus examination findings. The PERG and OCT-A findings of all diabetic patients with or without DR and healthy controls were compared. Results: Twenty-five healthy controls, 29 diabetic patients without DR, 47 patients with NPDR (18 mild NPDR, 15 moderate NPDR, 14 severe NPDR) and 27 patients with PDR were examined in this study. The amplitude of P50 and N95 were statistically significantly lower in the PDR group than the other groups (p˂0.001 for all). The value of FAZ area was statistically significantly lower in the control group than the other groups (p˂0.001 for all). When superficial and deep capillary plexus densities were compared within each groups, we found that superficial capillary plexus density was statistically significantly lower in NPDR and PDR groups than DM and control groups (p˂0.001 for all); deep capillary plexus density was statistically significantly lower in PDR group than other groups (p˂0.001 for all). There was statistically significant negative correlation between P50 amplitude and FAZ area; additionaly there was statistically significant positive correlation between N95 amplitude and FAZ area contrary to P50 amplitude. When correlations between capillary plexuses and PERG wave paterns were examined; we found that statistically significant positive corelation between superficial and deep capillary plexus values and P50 amplitude. Additionally; there was statistically significant negative corelation between N95 amplitude and superficial capillary plexus value contrary to P50. Conclusion: The presence of statistically significant corelations between the values of macular perfusion, retinal capillary vascular density and P50 wave paterns are showed us the vascular and neuronal damages can affect each other.