Türk kamu yönetiminde denetim reformları ve kamu çalışanlarının denetim algılarının performanslarına etkisi: Kastamonu ili örneği
Audit reforms in turkish public administration and the impact of public employees ' audit perceptions on their performance: The case of Kastamonu province
  1. Tez No: 658586
  2. Yazar: SAMET IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amacına ulaşma çabasının olduğu her yerde yönetim kavramı, yönetimin fonksiyonlarına bakıldığında temel fonksiyonlarından biri olarak ise denetim kavramı karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla yönetimin olduğu her yerde denetim mekanizmasının da varlığına ihtiyaç duyulmuştur. Zira denetimden yoksun bir yönetim yaklaşımının etkililiği ve etkinliğinden bahsetmek mümkün değildir. Etkili denetim yöntemleri bilimsel, işbirliğine dayanan, yetenekleri ortaya çıkarıcı, demokratik, esnek ve uyumludur. Etkin denetim yöntemleri ise idarelerin faaliyetlerinin açıklık, şeffaflık ve hesap verilebilirlik çatısı altında yürütmesinin önünü açarak kamusal etik anlayışının ve demokrasinin gelişmesinde önemli katkılarda bulunmaktadır. Ülkemizde de son yollarda yaşana önemli değişimlerden biri de özellikle 80'li yılların başında dünyada pek çok ülkede yaşanan dış borç artışı ve bütçe açıkları biçiminde kendini gösteren finansal krizlerin etkisiyle uygulanmaya başlanan neoliberal kamu politikaları ışığında kalkınma planları ve Avrupa Birliği müktesebatı çerçevesinde gerçekleştirilen reformist uygulamalardır. Yönetimde yaşanan bu değişimin yönünü değerlendirebilmek ve güvenirliğini ortaya koyabilmek için denetim sistemlerinde de çağdaş yaklaşımlar benimsenmeye başlanmıştır. Bu çalışmanın temel amacı Türk kamu yönetimi düzleminde kamu yönetiminde denetim olgusunun yerini ve rolünü tespit edebilmek ve yaşanan değişimlerin kamu kesiminin iş performansı üzerine etkilerini ortaya çıkarabilmektir. Bu amaçtan yola çıkarak Kastamonu ilinde sürekli olarak denetim gören kamu idarelerinin çalışanlarının denetim algıları ile iş performansları arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu çalışmanın teorik ve pratik olmak üzere iki yönü bulunmaktadır. Bilindiği üzere, salt kalitatif çalışmalar veya literatür taramasıyla yapılan çalışmalar önemli bilgiler vermekle birlikte, bu çalışmalarla tahminleme yapma, planlama yapma veya sayısal olarak sonuçları görme olanağı azdır. Dolayısıyla bu çalışmanın uygulama kısmında elde edilen bulgular araştırmacılara çeşitli açılardan katkılar sağlayabileceği gibi, kamu yönetiminde gerçekleşen dönüşüm sürecinden denetim mekanizmalarının ne kadar etkilendiği ve kamu denetiminde gelişen aktüel değişiklikler çerçevesinde denetimin etkinliği sorgulanacaktır. Nitekim bu durumun bilinmesinin de kamu yönetimi literatüründe somut katkılar sağlayacağı düşünülmektedir. Konuya ilişkin literatürde sözel tartışma boyutunda ve uygulamalı (ampirik) çalışmalara rastlanmıştır. Teorik kuramsal bağlamda yapılan çalışmaların ağırlıkta olduğu söylenebilir. Sözel tartışma boyutunda yapılan çalışmalar genellikle yeni kamu yönetimi anlayışı ve buna bağlı olarak yeni denetim mekanizmalarını açıklamaya, tanımlamaya yöneliktir. Türkçe literatür bu konuda oldukça zengindir ve bu konuya ilişkin çok sayıda çalışma barındırmaktadır. Yabancı literatürde –her ülkenin kendi kamusal denetim aygıtları farklı olabileceğinden- kamusal reformun uygulanabilirliği ve bürokrasinin değişime olan direncine yönelik kuramsal analizlere rastlanmıştır. Literatürde kabul görecek sayıda uygulamalı (ampirik) çalışmaya rastlanmıştır. Diğer yandan yapılan çalışmalarda genellikle“denetleyen”grubun algılarına yönelik anket çalışması uygulanmıştır. Çalışmamızın ortaya koyacağı denetlenen grubun algılarına yönelik bulgu, bilgi ve analizler kamu yönetimi literatürüne mühim bir katkı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Management as a concept is encountered wherever efforts are made to achieve any purpose, and the concept of auditing reveals itself as one of the basic functions of management. Therefore, an audit mechanism is required everywhere the management exists. It is impossible to talk about the effectiveness of a management approach that lacks control. Effective audit methods are scientific, cooperative, and capable of revealing talents, democratic, flexible and compliant. Efficient audit methods make significant contributions to the development of public ethical understanding and democracy by paving the way for the management to conduct its activities under the umbrella of openness, transparency and accountability. One of the important changes in our country in recent years is the development plans and reformist implementations within the framework of the European Union acquis, which started to be implemented in the light of the neoliberal public policies, especially in the early 80s, with the effect of the financial crisis which manifested itself in many countries in the form of external debt increase and budget deficits. In order to evaluate the direction of this change in management and to reveal its reliability, contemporary approaches have begun to be adopted in auditing systems. The main objective of this study is to determine the role and place of auditing in public administration in the Turkish public administration framework and to reveal the impacts of the changes on the business performance of the public sector. Based on this objective, the relationship between the audit perceptions of the employees of public administrations who are constantly being audited in Kastamonu province and their work performances were examined. This study has two aspects: theoretical and practical. As is known, although purely qualitative studies or studies conducted through literature review provide important information, there is little chance of making predictions, planning or seeing results numerically by means of these studies. Therefore, the findings obtained in the application section of the study may contribute to the researchers in various ways, as well as how much control mechanisms have been affected by the transformation process in public administration and the effectiveness of the audit within the framework of the current changes in public control will be questioned. As a matter of fact, it is thought that knowing this situation will provide concrete contributions to the literature on public administration. Verbal discussions and applied (empirical) studies are mainly found in the literature related to the subject. The studies conducted in the theoretical context can be said to be predominant. The studies on the scale of verbal discussion are usually aimed at explaining, defining new public administration concepts and, accordingly, new control mechanisms. The literature in Turkish is very rich in this subject and covers many studies on the subject. In the foreign literature, theoretical analyses on the applicability of Public Reform and the resistance of bureaucracy to change has been found, as each country's own public audit devices may be different. Substantial applied (empirical) studies have been found in the literature. On the other hand, in the studies conducted, a questionnaire was applied generally to determine the perceptions of the 'auditing' group. The findings, information and analyses put forward by this study on the perceptions of the audited group are accepted to make an important contribution to the public administration literature.