Türk kamu yönetiminde iç denetim ve iç kontrol
Internal audit and internal control in Turkish public administration
- Tez No: 560103
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu tezin amacı, Türk kamu yönetimindeki yeniden yapılanma süreci ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne uyum kapsamında gerçekleştirmiş olduğu kamu yönetimi reformları çerçevesinde kamu iç denetim ve iç kontrol sistemlerinin ele alınmasıdır. Bu doğrultuda öncelikli olarak denetim kavramı incelenerek temel denetim anlayışı ve sistematiği ortaya çıkarılmıştır. İç denetim ve iç kontrol kavramlarının tarihsel gelişimleri incelenmiş ve bu kavramların finansal ağırlıklı rolünün yönetime katkı sağlayan role doğru dönüşüm süreci araştırılmıştır. Türkiye'nin Avrupa Birliğine katılım süreci ile Türkiye'nin kamu iç denetim ve iç kontrol alanlarında yaşamış olduğu gelişim ve kaydetmiş olduğu ilerlemeler incelenerek söz konusu alanlarda gelmiş olduğu son duruma ulaşılmıştır. Çalışma kapsamında iç denetim ve iç kontrol alanındaki bilimsel çalışmalar ile ulusal ve uluslararası nitelikteki yasal düzenlemeler, kuruluşlar, programlar, standartlar ve raporlar incelenmiştir. Çalışma ile Türk kamu yönetiminde birbirini tamamlayıcı iç denetim ve iç kontrolün teorik altyapısı ve operasyonel çerçevesi ile tarihsel gelişim süreci ortaya konmuştur. Kamu iç denetim ve iç kontrol alanlarında kısa süre içerisinde büyük gelişmeler kaydedilmesine karşılık yapısal ve işlevsel sorunlar bulunduğu görülmüştür. Anahtar Sözcükler İç Denetim, İç Kontrol, Türk Kamu Yönetimi, Kamu İç Denetimi, Kamu İç Kontrolü, Yönetim, Denetim.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is analysing the public internal audit and internal control systems in the framework of reorganization process at the Turkish Public Administration and the public administration reforms, that was come true in scope of adaption to European Union by Turkey. Accordingly, basic audit concept and systematic has been revealed analysing the audit notion firstly. The historical progress of the Notion of internal audit and control has been researched and the transition progress of the notions from their financial role to the administration contribution role has been investigated. After the beginning of Turkey's European Union accession progress, the improvement at the fields of public internal audit and internal control is searched and the last situation in these areas has been reached. Within the scope of the study, scientific studies in the field of internal audit and internal control, national and international legal regulations, institutions, programs, standards and reports were examined. By this study, the theoric infrastructure and the operational framework of complementary application of internal audit and internal control in Turkish Public Administration have been revealed with their historical progress. Although there has been great progress in public internal audit and internal control, structural and functional problems have been observed. Key Words Internal Audit, Internal Control, Turkish Public Administration, Public Internal Audit, Public Internal Control, Audit.