Okul öncesi piyano metotlarının erken çocukluk dönemi gelişim basamakları açısından incelenmesi
Analysis of the preschool piano methods in terms of early childhood development stages
  1. Tez No: 658585
  2. Yazar: ATAKAN ERTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELİR TECİMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırma okul öncesi piyano metotlarının erken çocukluk dönemi gelişim basamakları açısından incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmadaki amaç, seçilen metotların belirlenen görsel, teknik, müzikal, teorik ve gelişimsel özelliklere ne kadar uyduğunu gözlemlemektir. Araştırmacı tarafından seçilen okul öncesi piyano metotları doküman inceleme yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırmacı tarafından görsel, teknik, müzikal, teorik ve gelişimsel yönden metotları incelemek amacıyla hazırlanan inceleme kriterleri uzman görüşüne sunulmuş ve yeniden düzenlenerek son halini almıştır. Seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilen Jane Smisor Bastien, Lisa Bastien ve Lori Bastien'a ait Bastiens' Invitation to Music, Nancy Faber ve Randall Faber'ın My First Piano Adventure, Nail Yavuzoğlu'nun Okul Öncesi Piyano Eğitimi, Yalçın İman'ın Okul Öncesi Çocuklar İçin Piyano Metodu inceleme kriterleri doğrultusunda piyano alanında uzman beş kişi tarafından incelenmiştir. Elde edilen verilerin analizinde içerik analizinden yararlanılmıştır. Uzmanların verdikleri cevaplar doğrultusunda elde edilen veriler frekans ve yüzde sayıları ile tablolar halinde sunulmuştur. Araştırmanın sonucunda, okul öncesi piyano metotlarında eksiksiz, her anlamda çok iyi hazırlanmış, mükemmel bir metodun olmadığı görülmüştür. İncelenen metotlardan İman'ın metodu dışındaki metotların okul öncesi döneme daha uygun planlanmış olduğu ve bu metotların bazı eksiklikleri olmasına rağmen okul öncesi piyano eğitiminde kullanılması uygun bulunmuş ve piyano eğitimcilerine önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the pre-school piano methods in terms of the development stages of early childhood. Purpose of the research is to observe how the selected methods fit the determined visual, technical, musical, theoretical and developmental characteristics. The preschool piano methods chosen by the researcher were analized by document analysis method. The research criteria prepared by the researcher for the purpose of examining the methods of visual, technical, musical, theoretical and developmental methods were presented to the expert opinion and revised and finalized. The piano methods were selected by non-sampling methods, purposeful sampling method. The selected methods were as follows; Bastiens' Invitation to Music by Jane Smisor Bastien, Lisa Bastien and Lori Bastien, My First Piano Adventure by Nancy Faber and Randall Faber, Preschool Piano Education by Nail Yavuzoğlu and Piano Method for the Preschoolers by Yalçın İman. These piano methods have been examined by five experts in the field of piano training according to the criteria prepared by the researcher. Content analysis was used to analyze the data. The data obtained based on the answers of the experts were presented in the tables with frequency and percentage numbers. As a result of the research, it was seen that there was no perfect piano method for the pre-schoolers. Iman's method, however was found not suitable for the preschoolers in terms of the developmental stages of the early childhood. The rest of the methods by Bastiens, Fabers, and Yavuzoğlu were found to be more suitable for pre-school period. Therefore, these three methods have been suggested to be used by the piano instructors for the preschool piano training.