Floresans destekli çürük uzaklaştırma yönteminin etkinliğinin in vitro koşullarda değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of fluorescence-aided caries excavation method under in vitro conditions
  1. Tez No: 658636
  2. Yazar: SELİN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİRDEVS TULGA-ÖZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
In vitro ortamda gerçekleştirilen tez çalışmamızda; geleneksel yöntem ve floresans destekli çürük uzaklaştırma (FACE) yönteminin, çürük uzaklaştırma etkinlikleri ve minimal invazivlik potansiyelleri Mikro-BT ile değerlendirilerek çocuk diş hekimliğinde, diş yapısını mümkün olduğunca koruyan, ideal çürük uzaklaştırma yönteminin araştırılması hedeflenmiştir. Pulpal perforasyonu olmayan, orta büyüklükte ve ara yüzde çürüğü olan 42 adet süt molar diş çalışmamıza dahil edilmiştir. Dişler her çalışma grubunda 21'er adet olacak şekilde rastgele olarak 2 gruba ayrılmıştır. Örneklerin taranmasından önce 0,25g/cm3 ve 0,75g/cm3 olmak üzere iki farklı mineral yoğunluğuna sahip 8mm çaplı iki konik kalsiyumhidroksiapatit kristalinden elde edilmiş hidroksiapatit fantomlar (HAP) (Skyscan, Konitch, Belçika) kullanılarak cihazın x-ışını sertleşme eğrisi hazırlanmış ve Mikro-BT'nin standardizasyonu sağlanmıştır. HAP fantomlar 80 miliamper (mA) ve 11 mikro metre/piksel boyutla taranmış ve tarama esnasında detektörün önüne 0,25mm alüminyum filtre yerleştirilmiştir. Örnekler çürük uzaklaştırılmadan önce ve sonra olmak üzere iki kez aynı değerler ile taranmıştır. Çalışmamızda mineral densiteleri (BMD) değerlendirildiğinde, çürük uzaklaştırılmadan önce BMD ortalaması 0,55g/cm3, çürük uzaklaştırıldıktan sonra ise BMD 0,96-1,08g/cm3 aralığında bir değer olarak ölçülmüştür. Her iki grupta da çürük uzaklaştırıldıktan sonra ölçülen değerlerin sağlıklı dentin mineral yoğunluğu değer aralığında olduğu görülmüştür. Dolayısıyla iki yöntemin de çürük uzaklaştırılmasında etkili yöntemler olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present in-vitro study, it is aimed to determine the ideal caries removal method that preserves the tooth structure as much as possible in the practice of pediatric dentistry, by comparing the traditional method and the fluorescence-aided caries excavation (FACE) method in terms of caries removal efficiency and minimal invasiveness potential by micro-CT. 42 primary molars without pulp perforation and with medium-sized caries on the proximal surfaces were included in the study. Teeth were randomly divided into 2 groups, with 21 teeth in each study group. Before scanning the samples, the x-ray hardening curve of the device was prepared using hydroxyapatite phantoms (HAP) (Skyscan, Konitch, Belgium) obtained from two conical calcium hydroxyapatite crystals of 8mm diameter with two different mineral densities, 0.25g / cm3 and 0.75g / cm3 to ensure Standardization of Micro-CT. HAP phantoms were scanned at 80 milliamps (mA) and 11 micro meters / pixel, and a 0.25mm aluminum filter was placed in front of the detector during scanning. The samples were scanned twice with the same values, before and after caries removal. In the present study, when the measurements made for the evaluation of the average mineral densities (BMD) were evaluated, this value was 0.55g/cm3 before the decay was removed, while it was measured in the range of 0.96-1.08g/cm3 after the decay was removed. After caries removal, it was observed that the measured values in both groups were in the range of healthy dentin mineral density values. Therefore, it can be concluded that both methods are effective in caries removal. In the present study, when the increase in cavity volumes between the groups was evaluated, a statistically significant increase was observed in both groups after caries removal compared to the previous volume, however, this increase was found to be statistically significant in the traditional method group compared to the FACE method group.