Çocuk acil polikliniğine 6 ay- 6 yaş arası ilk kez konvülsiyon ile başvurmuş hastaların geriye dönük değerlendirilmesi
A retrospective analysis of first-time convulsion cases in children aged 6 months to 6 years admitted to the pediatric emergency department
- Tez No: 958740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Konvülsiyon nöronların hipereksitabilitesi sonucunda oluşan anormal hareket, bilinç, algılama ve otonomik fonksiyon bozukluğunun sonucunda ortaya çıkan klinik durumdur. Febril konvülsiyon (FK) ise 1 ay- 5 yaş arası çocuklarda görülen, merkezi sinir sistemi dışındaki bir nedenden kaynaklanan ateş sırasında ortaya çıkan nöbetlere denir. Çocukların %5'i en az bir kez konvülsiyon geçirir. Çalışmamızda; Eylül 2013- Ağustos 2014 tarihleri arasında Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Polikliniğine ilk konvülsiyonu ile başvurmuş 6 ay- 6 yaş arasındaki 148 olgunun geriye dönük olarak demografik özellikleri kısaca değerlendirilerek, konvülsiyon tipi, süresi ve aile öyküleri, eşlik eden nörolojik defisit ve enfeksiyon varlığı araştırılarak laboratuar ve görüntüleme yöntemlerinden faydalanılmıştır. Özellikle aile öyküsü ile konvülsiyon süresi ve ilk nöbet geçirme yaşı arasındaki ilişki ve elektrolit bozuklukları ile nöbet gelişimi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastalarda erkek/kız oranı febril konvülsiyon için 1.36 afebrilde ise 1.27 idi. İlk nöbet geçirme yaşı hem febril hem de afebril grupta en sık 13-36 ay arasındaydı. En sık ateş odağı % 84.6 oranında ÜSYE idi. Febril konvülsiyon hastalarının % 36.6'sında, afebril konvülsiyon hastalarının % 24'ünde aile öyküsü mevcut idi. Konvülsiyon süresi hem febril hem de afebril grupta en sık olarak 5 dakika altında bulundu. Aile öyküsü ile konvülsiyon süresi ve ilk nöbet geçirme yaşı arasında arasında ilişki saptanmamıştır. Febril konvülsiyon grubunda lökositozu, anemisi, hiponatremisi ve hiperglisemisi saptanan hasta sayısı afebril grubuna göre anlamlı olarak yüksekti. Olgularımızın sadece 32 tanesine nöroradyolojik görüntüleme uygulanmış olup sadece 1 tanesinde patoloji görülmüş ve beyin ödemi ile uyumlu bulunmuştur. Sonuç olarak, acil serviste öncelikle nöbetin oluşum nedeninin belirlenebilmesi, nöbetin durdurulması ve bazı durumlarda prognozu açısından öngörü sağlanabilmesi için ileri tetkik yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Elde edilen veriler ile zaman alan ve maddi açıdan yük olan ileri tetkik yöntemlerinin uygulanması gereken hasta grubunun belirlenebilmesi ve her tetkikin tüm hastalara rutin olarak uygulanmaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Convulsion is a clinical condition seen as abnormal movements,disorder of conscious,autonomic functions and perception as a result of the hyperexcitability of neurons. Febril convulsion is the seizures seen in children during high febrile states at the age of 1 month to 5 years, which is caused by factors not including central nervous system. 5% of the all children seizures are seen at least one time during childhood. In our study, 148 patients at age of 6 months to 6 years who admitted Sisli Hamidiye Etfal Egitim ve Arastırma Hastanesi Pediatric Emergency Clinic with convulsion happened for the first time, had been assesed briefly then the type and the duration of the convulsions, family history, any coexistence of neurological disorders and infectious conditions were analyzed with the help of laboratory tests and imaging studies. Especially the relationship between family history, the duration of the convulsion and the age of the first convulsion were investigated. The female/male ratio was 1.36 for the febrile convulsion group and was 1,27 for the afebrile group. The mean age of the first convulsion was same and between 13-36 months for the febrile and afebrile groups. The most common fever origin was upper respiratory tract infections among all patients. 36,6 %of the afebrile group and 24% of the febrile group positive family history was present. Duration of the convulsion was found under 5 minutes for all groups. There was no significant relation between the family history, duration of the convulsion and age of the first convulsion. The number of the patients with leucocytosis, anemia,hyponatremia and hyperglycemia were significantly higher in the febrile group rather than the afebrile group. Among 32 of the patients neuroradiologic studies were done and only one of them showed pathology which was interpreted as brain edema. As a conclusion, during assesment of patients with convulsion at the emergency room, for understanding the cause and termination of the seizures and prediction of the prognosis, advanced medical examination may be needed. The exact determination of the patients who really needs these time consuming and expensive medical examinations and preventing the utilization of them on all patients in a routinely manner should be aimed.