Moving beyond existing theory of state feminism: Introducing a typology of state feminism
Mevcut devlet feminizmi kuramının ötesine geçmek: Devlet feminizminin tipolojisine giriş
  1. Tez No: 658726
  2. Yazar: HİLAL EZGİ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Devlet feminizmi literatüründe genel olarak devlet feminizmi tek tipleştirilmeye çalışılmış ve çoğunlukla Batılı gelişmiş ülkelere odaklanılmıştır. Ancak Batılı gelişmiş ülkelerin dışında kalan diğer ülkelere çalışmalarda yer vermemek, devlet feminizminin değişik şekillerde tezahür edebileceğinin de gözden kaçırılmasına neden olmuştur. Diğer yandan, üçüncü dünya ülkelerine dair yapılan sayılı çalışmada ise o ülkelerin biricikliği ele alınmış ve geleneksel olarak devlet feminizminin uygulayıcısı olarak bilinen ülkeler ile kıyaslamaya gidilmemiş ya da bu ülkelerin devlet feminizmi uygulamaları, ülkelerin kendine özgü dinamikleri göz ardı edilerek doğrudan Batı ve/veya İskandinav yaklaşımları çerçevesinde açıklanmıştır. Bu çalışmada ise seçilen ülkelerin kendilerine özgü arka planlarının devlet feminizmi uygulamalarını da çeşitlendirdiği görülmüştür. Bu nedenle tek bir devlet feminizmi olmadığı; devlet feminizminin uygulayıcıya bağlı olarak değişiklik gösterebileceği düşünülmüştür. Farklı amaçlar ile devlet feminizmini benimseyen bu devletlerin her birinde devlet ve kadınlar arasındaki ilişkinin devlet feminizmini farklılaştırdığı öne sürülmüştür. Ayrıca, devlet feminizminin doğrudan cinsiyet eşitliğini sağlamayı ve kadın haklarını genişletmeyi hedeflemediği vakalara da ışık tutulmuştur. Devlet feminizmi ve uygulayıcı devlet arasındaki ilişkinin niteliği ise üç adet ana ve beş adet yan etken arasındaki korelasyon ile açığa çıkmış ve böylelikle seçilen ülkelerin ait olduğu devlet feminizmi türü de belirlenmiştir. Bu doğrultuda, analiz için kırk bir adet bağımsız ülke seçilmiş olup sonuç olarak yedi farklı devlet feminizmi türü önerilmiştir. Nihayetinde, her bir tür, devlet feminizmini uygulamaktaki amaçlarını ortaya koyacak biçimde isimlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the state feminism literature, state feminism has generally been attempted to be standardized and mostly focused on developed Western countries. However, ignor-ing the other countries except the developed Western ones has caused to overlook that state feminism can manifest itself in different ways. On the other hand, in the limited number of researches about the third world countries, the uniqueness of the related country has been discussed and has not been compared with the countries that have tra-ditionally been known as the implementers of the state feminism or the state feminist implementations of these countries have been explained within the context of Western and/or Scandinavian approaches, ignoring the distinctive dynamics of these countries. In this research, it is seen that the peculiar background of the selected countries diversi-fies the implementations of state feminism. Therefore, one has considered that there is no single type of state feminism; state feminism may be varied depending on the im-plementer. It is suggested that the relationship between the state and women in each of the states adopted state feminism for different purposes differentiates state feminism. It is also offered an insight into the cases that state feminism does not aim to achieve gen-der equality and broaden women's rights directly. The characteristics of the relationship between state feminism and the implementer state are revealed through the correlation between three main and five supporting determinants, and thus, the type of state femi-nism in which the selected countries belonged is determined. Accordingly, forty-one independent countries are chosen for the analysis, and seven different types of state feminism are proposed as a result. Eventually, each type named in order to indicate their intent by practicing state feminism.