Özofagus kanserli hastalarda prognostik faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of prognostic factors in patients with esophageal cancer
- Tez No: 658752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH ZENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Özofagus kanserleri dünyada sık görülen kanserler içinde 8. sırada yer alır. Özofagus kanserlerinin epidemiyolojisi, histolojik tip, coğrafik bölge, cinsiyet, ırk ve etnik gruplara göre değişiklik gösterir. Özofagus kanserleri daha çok 50 yaşın üzerinde görülür. K/E oranı 1/2-1/4 arasında saptanmaktadır. Lokalizasyon açısından %15'i üst, %50'si orta, %35'i de alt 1/3'de yer alır. Tanı da en önemli basamak yutma güçlüğü olan her hastada kanserin akla gelmesidir. Erken tanı konulan ve tedavi edilen olgular dışında özofagus kanserlerinin prognozu kötüdür. Özofagus kanserlerinin genel sağkalımını ve hastalıksız sağkalımını etkileyen bazı faktörler tanımlanmıştır. Yapmış olduğumuz çalışmada özofagus kanserli hasta grubumuz üzerinde prognoza etkili faktörler ortaya konmaya çalışılmıştır. 65 yaş üstünde hastalarda hem genel sağkalım hem de hastalıksız sağkalım anlamlı olarak kısalmaktaydı. Özofagusun distal bölgesine yerleşen tümörlerin hem hastalıksız hem de genel sağkalım süreleri daha uzun tespit edildi. Lenfovaskuler ınvazyonu olan tümörler daha kısa hastalıksız sağkalım süresine sahipti. Performans durumu daha iyi olanların, erken evrede olanların, cerrahi tedavi alanların ve cerrahi sonrası adjuvan tedavi alanların genel sağkalım süreleri daha uzundu. Başlangıç tedavi olarak primer KRT alanlar ile almayanlar karşılaştırıldığında; primer KRT almayan grubun genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım süresi daha iyi idi. Sonuç olarak özofagus kanserlerinin prognozunda etkili olabilecek birçok faktör vardır. Bunlar içinde en önemlisi hastanın geliş evresidir. Bizim çalışmamız özofagus kanserleri için tercih edilen tedavi şekillerinden daha çok sağkalım süreleri için evrenin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Esophageal cancers are the eighth most common cancer worldwide. The epidemiology of esophageal cancers varies according to the histological type, geographical region, gender, race and ethnic background. Esophageal cancers are diagnosed often in people over the age of 50. Female/male (F/M) ratio is between ½ and ¼. The localization of esophageal cancer is 15% in the upper, 50% in the middle and 35% in the lower third of the esophagus. Dysphagia is the most important symptom for the diagnosis. The prognosis is very poor for patients except the cases having very early diagnosis and timely treatment. Some factors describing the disease free and overall survival of esophageal cancers have been defined. In the present study, we have evaluated the factors influencing the prognosis of patients with esophageal cancer. Both disease free and overall survival were significantly shortened in patients over 65 years of age. Longer disease free and overall survival was determined for the tumors located in the distal esophagus. Tumors with lymphovascular invasion had shorter duration of disease free survival. Patients with better performance status, early stage, undergone surgical treatment or received postoperative adjuvant treatment had longer duration of overall survival. Patients receiving initial primary chemoradiotherapy had better disease free and overall survival compared with patients not receiving chemoradiotherapy. In conclusion, there are numerous factors which may have an effect on the prognosis of esophageal cancers. The most important factor is the stage of cancer at initial diagnosis. In our study we have demonstrated the significance of staging of esophageal cancer on survival rather than the preferred methods of treatment.