Üniversite öğrencilerinin gelişmeleri kaçırma korkusu düzeyleri ile sosyal ağ bağımlılığı, bağlanma stilleri ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the levels of fear of missing out and social network addiction, attachment styles and emotion regulation skills of university students
  1. Tez No: 793272
  2. Yazar: BÜŞRA BEGÜM KESKİNKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜCAHİT KAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinde gelişmeleri kaçırma korkusunun sosyal ağ bağımlılığı, duygu düzenleme becerileri ve bağlanma stilleri açısından incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu 920 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmaya katılan öğrencilerin 707'si (76,80) kadın, 213'ü (23,20) erkektir. Yordayıcı korelasyonel model ile tasarlanan araştırmada, Sosyal Ortamlarda Gelişmeleri Kaçırma Korkusu Ölçeği, Sosyal Ağ Bağımlılığı Ölçeği, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği ve Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlarda cinsiyete göre GKK'nın anlamlı bir farklılık gösterdiği; SAB'nın ve BS'nin ise anlamlı bir farklılık göstermediği ve DDB'nin cinsiyete göre anlamlı bir fark gösterdiği bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre GKK ile ilişkileri incelenen değişkenler arasında en yüksek ilişki sosyal ağ bağımlılığı (r=.472), en düşük ilişki ise bağlanma stilleri (r=.167) arasında bulunmuştur. SAB ile BS arasında anlamlı pozitif bir ilişkinin (r=.224) bulunmuştur. GKK ile DDB ölçeğinden elde edilen puanlar arasında negatif yönlü olarak düşük düzeyde (r=-.203), SAB ölçeği ile DDB ölçeğinden elde edilen puanlar arasında negatif yönlü olarak düşük düzeyde (r=-.234) ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the fear of missing the out in university students in terms of social network addiction, emotion regulation skills and attachment styles. The study group of the research consists of 920 university students. Of the students participating in the study, 707 (76.80) were female and 213 (23.20) were male. In the study designed with a predictive correlational model, the Fear of Missing Out in Social Environments Scale, Social Network Addiction Scale, Three-Dimensional Attachment Styles Scale and Emotion Regulation Skills Scale were used. In the results obtained from this study, it was found that FOMO showed a significant difference according to gender, SNAS and TDAS did not show a significant difference, and ERS scale showed a significant difference according to gender. According to the results of the study, the highest correlation was found between social network addiction (r=.472) and the lowest correlation was found between attachment styles (r=.167). A significant positive relationship (r=.224) was found between SNAS and TDAS. A low level negative correlation was found between the scores obtained from the FOMO and the ERS scale (r=-.203), and a low level negative correlation was found between the scores obtained from the SNAS scale and the ERS scale (r=-.234).