Minimal akım sevofluran anestezisinde yüksek akımlı wash-ın uygulamasının gereklilik ve maliyetinin değerlendirilmesi
Evaluation of the necessity and cost of application of HİGH FLOW wash-in in minimal flow sevofluran anesthesia
- Tez No: 730556
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ATALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İnhaler anestezik ajanın büyük oranda kullanılmadan atmosfere atılması nedeniyle, düşük akımlı anestezi üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Fakat inhaler anestezinin yüksek veya düşük akım metodu fark etmeksizin geleneksel uygulamasında başlangıçta 4-10 dk kadar bir süre yüksek akımlı wash-in periyodunun önerilmesi, hem kısa süren ameliyatlarda düşük akım anestezi kullanılmasını önemli ölçüde kısıtlamakta, düşük akımın asıl hedeflerine ters düşmekte ve inhalasyon anesteziklerinin harcama miktarı ve maliyetini arttırmaktadır. Bu çalışmamızda; yüksek akım periyodunu tamamen ortadan kaldırarak sevofluran vaporizörünü bir süre maksimum dozda ayarlayıp minimal akımlı wash-in sürecinin konvansiyonel uygulamaya göre süre, maliyet, uygulanabilirlik ve gereklilik açısından karşılaştırılması planlandı. Yaygın kanının aksine düşük akımın süre kısıtlaması olmadan her vakada uygulanabileceğini, böylece hedeflenen verimlilik ve maliyetin de iyileştirilebileceğini göstermeyi amaçladık. Çalışmamıza inhaler genel anestezi altında operasyonun 30 dakikadan uzun sürmesi beklenen 18-65 yaş aralığında ASA (Amerikan Anesteziyologlar Derneği) skoru I-II olan 68 hasta alındı ve düşük akışlı wash-in(Grup D) ile yüksek akışlı wash-in (Grup Y) olmak üzere 34'er kişilik rastgele iki grup oluşturuldu Tüm hastalara standart ve ek olarak BİS monitörizasyonu uygulandı. 2 dk %100 O2 ile 6 lt/dk maske ile preoksijenize edilip, analjezik dozda 0.01-0.3 mcg/kg/dk remifentanil infüzyonu başlandı. İndüksiyonda iv. 0.03mg/kg midazolam, 1mcg/kg fentanyl, 2mg/kg propofol, 0,6 mg/kg roküronyum uygulandı ve orotrakeal entübasyon yapılıp anestezi cihazına bağlandı. Grup Y için 6lt/dk %50 O2-air ile devam edildi ve sevofluran vaporizatörü %2,5 olarak wash-in başlatıldı. Grup D içinse önce akış 0.5lt / dk %65 O2-air düzeyine çekilip ardından sevofluran vaporizatörü %8'den açılarak wash-in başlatıldı. Her iki grupta da MAK değeri 0.8 ve 1 olduğunda süreler ve harcanan sevofluran miktarı kaydedildi ve her iki grup TGA 0.5 lt/dk %65 O2-air, vaporizatör ayarı %5 olarak devam ettirildi. Her iki grupta başlangıçtan itibaren 5 dakikada bir kalp hızı, tansiyon, SpO2, BİS, MAK ve kullanılan inhaler değerleri kaydedildi. Wash-in süreleri MAK 1'e Grup D'de ortalama 459,32 ± 82,43 sn.de Grup Y'de ise 815,71 ± 426,44 sn.de ulaştı. Bu süreçte harcanan sevofluran miktarları ise Grup D'de ortalama 1,94 ± 0,34 ml, Grup Y'de ise 11,88 ± 5,88 ml olarak gerçekleşti. Tüm hastaların fizyolojik parametreleri stabil ve BİS değerleri ise istenilen 65 sınırı altında seyretti ve uyanıklık riski oluşmadı. Anestezistler arasındaki yaygın kanının aksine elde ettiğimiz sonuçlara bakıldığında yüksek akışla wash-in uygulamasının gereksiz olduğu, kontrendike olmayan kısa ya da uzun süreli tüm inhaler anestezi uygulamalarının düşük akım ve yüksek vaporizatör ayarıyla yapılan bir doyurma (wash-in) işlemiyle başlatılabileceği ve bu haliyle hedeflenen verimlilik ve maliyetin iyileştirilebileceği kanaatindeyiz. ANAHTAR KELİMELER: wash-in, düşük akım anestezi, sevofluran, maliyet.
Özet (Çeviri)
Due to the fact that the inhaler anesthetic agent is thrown into the atmosphere without being used to a large extent, studies on low-flow anesthesia are carried out. However, regardless of the high or low flow method of inhaler anesthesia, the recommendation of a high-flow wash-in period of 4-10 minutes at the beginning in the traditional application both significantly restricts the use of low-flow anesthesia in short-term surgeries, contradicts the main goals of low flow and reduces the cost of inhalation anesthetics. İncreases the quantity and cost. In this study; It was planned to compare the minimal flow wash-in process with the conventional application in terms of time, cost, feasibility and necessity by completely eliminating the high flow period and adjusting the sevoflurane vaporizer at the maximum dose for a while. Contrary to popular belief, we aimed to show that low current can be applied in every case without time limitation, thus improving the targeted efficiency and cost. In our study, 68 patients with ASA (American Society of Anesthesiologists) scores I-II, aged between 18-65 years, who were expected to take longer than 30 minutes of operation under inhaler general anesthesia, were included in the study, and low flow wash-in (Group D) and high flow wash-in (Group Y) BIS probe was connected to all patients in addition to standard monitoring. While it was preoxygenated with 100% O2 for 2 minutes with 6 lt/min mask, an analgesic dose of 0.01-0.3 mcg/kg/dk remifentanil infusion was started. In induction iv. 0.03mg/kg midazolam, 1mcg/kg fentanyl, 2mg/kg propofol, 0.6 mg/kg rocuronium were administered and orotracheal intubation was performed and the anesthesia device was connected. For Group Y, 6lt/min 50% O2-air was continued, and wash-in was started with the sevoflurane vaporizer 2.5%. For Group D, the flow was first reduced to 0.5lt/min 65% O2-air and then the sevoflurane vaporizer was turned on from 8% and wash-in was started. When the MAK value was 0.8 and 1 in both groups, the times and amount of sevoflurane consumed were recorded, and both groups were maintained at 0.5 lt/min TGA 65% O2-air, vaporizer setting 5%. In both groups, heart rate, blood pressure, SpO2, BIS, MAK and inhalers used were recorded every 5 minutes from the beginning. Wash-in times reached MAK 1 in an average of 459.32 ± 82.43 seconds in Group D and 815.71 ± 426.44 seconds in Group Y. The amount of sevoflurane consumed in this process was 1.94 ± 0.34 ml in Group D and 11.88 ± 5.88 ml in Group Y. Physiological parameters of all patients were stable and BIS values were below the desired limit of 65, and there was no risk of awakening. Contrary to the common belief among anesthesiologists, our results show that high flow wash-in application is unnecessary, all short or long-term inhaler anesthesia applications that are not contraindicated can be started with a wash-in procedure with low flow and high vaporizer setting, and thus the targeted efficiency. We believe that the cost can be improved. KEYWORDS: wash-in, low flow anesthesia, sevoflurane, , cost.