Çocuk öz-damgalanma ölçeği'nin geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
The validity and reliability study of the paediatric self-stigmatization scale
  1. Tez No: 658920
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
AMAÇ: Araştırmamızın amacı, 8-12 yaş arası çocuklar için geliştirilen Paediatric Self-Stigmatization Scale (PAEDS)'i Türkçe diline uyarlamak ve Türkçe uyarlamasının geçerlilik ve güvenilirliğini test etmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmamıza düzenli ruh sağlığı tedavisi almakta olan 8-12 yaş arasında 164 olgu dahil edilmiştir. İlk olarak ölçeğin dil uyarlaması ve uyarlama sonrasında anlaşılabilirlik ve madde formatını değerlendirmek amacı ile çalışmanın örneklemi ile aynı özellikleri taşıyan 10 olguya pilot uygulama yapılmıştır. Gerekli düzeltmeler yapılmış ve ölçeğe son hali verilmiştir. Sosyodemografik bilgiler, araştırmacı tarafından hazırlanmış sosyodemografik veri formuyla çalışmaya dahil edilen çocuk ve ebeveynlerinden alınmıştır. Hastanın mevcut işlevselliği Çocuk Global Değerlendirme Ölçeği (ÇGDÖ) ile araştırmacı tarafından değerlendirilmiştir. Olguların ebeveynleri Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA), Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği Ebeveyn Formu (ÇİYKÖ-E) ve Çocuk Öz-Damgalanma Ölçeği (ÇÖDÖ) Ebeveyn Alt Ölçeğini doldurmuştur. Olgular Çocuklar için Benlik Algısı Profili(ÇİBAP), Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği Çocuk Formu(ÇİYKÖ-Ç) ve ÇÖDÖ Çocuk Formunu doldurmuştur. Verilerin istatistiksel analizinde Doğrulayıcı Faktör Analizi(DFA), DFA ile ilişkili uyum değerlerinin sonuçları, Cronbach's alfa katsayısı, Pearson ve Spearman korelasyon analizi, bağımsız gruplar testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve tek yönlü ANOVA analizi kullanılmıştır. Yordayıcı etkenleri belirlemek için basit doğrusal ve çoklu doğrusal regresyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of our study is to adapt the Pediatric Self-Stigmatization Scale (PAEDS) to Turkish language and to test the validity and reliability of its Turkish version for children aged 8-12. MATERIALS AND METHODS: 164 patients between the ages of 8-12 who were receiving mental health treatment were included in our study. First, a pilot study was conducted on 10 cases with the same characteristics as the sample of the study in order to evaluate the comprehensibility and item format after the language adaptation of the scale. Corrections were made and the scale has been finalized. Sociodemographic information was obtained from the children and their parents, who were included in the study with a sociodemographic data form prepared by the researcher. The current functionality of the patient was evaluated by the researcher with Child's Global Assessment Scale (CGAS). The parents of the patients completed the Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ), the Parent Form of the Quality of Life Scale for Children (PedsQL-Parent), and the PAEDS' parent subscale. The patient filled the Self-Perception Profile for Children (SPPC), the Child Form of the Quality of Life Scale for Children (PedsQL-Child) and the PAEDS' Child Scale. In the statistical analysis of the data, Confirmatory Factor Analysis (CFA), the results of the fit values related to CFA, Cronbach's alpha coefficient, Pearson and Spearman correlation analysis, independent groups t test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and one way ANOVA analysis were used. Simple lineer and multiple lineer regression analyzes were performed to determine predictive factors.