Pes planusta internal, eksternal ayakkabı modifikasyonları ve egzersiz uygulamalarının etkinliğinin karşılaştırılması
Pes planus internal, external comparison of shoe modifications and practice exercise
- Tez No: 658931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA DEMİRBAĞ KABAYEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Pes planus, ayakta durma (yük verme) sırasında longitüdinal arkın olmaması veya anormal azalması ile ortaya çıkan ayağın medial sınırı boyunca sinüs tarsi bölgesinde ağrı oluşturabilen bir hastalıktır. Bu hastalarda tedavi amacıyla uygulanan internal modifikasyon, eksternal modifikasyon, egzersiz uygulamalarının etkinlikleri hususunda yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada bu tedavilerin uygulandığı hastalar gruplarında ayağın klinik ve pedobarografik değerlendirmeler karşılaştırıldı.Çalışmaya Şubat 2011?Temmuz 2011 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğinde pes planus tanısı alrak tedavi olarak internal, eksternal ayakkabı modifikasyonları ve sadece egzersiz programı uygulanan hastalar dahil edilmişti. Olguların ayak fizik muayeneleri, ağrı dereceleri, fonksiyonel değerlendirmeleri ve yaşam kaliteleri kaydedilmişti. Ayakta durma ve yürüme esnasındaki taban basınçları pedobarografi cihazı ile incelenmişti.Gruplar 20'şer katılımcıdan oluşmaktaydı. Araştırmada; ayak ağrısı, fonksiyonel kısıtlılık indeksi ve yaşam kalitesi değerlerindeki iyileşme düzeyi en fazla internal modifikasyon grubunda oldu. Bunu eksternal modifikasyon grubu ve egzersiz grubu takip etti. Kesitsel olarak bakıldığında klinik incelemeler pedobarografi ile ilişkili idi. Statik ve dinamik pedobarografik incelemede elde edilen değişimler ise eksternal modifikasyon grubunda daha belirgindi. Hasta memnuniyeti internal ve eksternal modifikasyon grubunda farksızdı.Çalışma sonucunda; pes planusta uygulanan internal modifikasyonun klinik düzelmeye etkisinin daha belirgin olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Pes planus is a disease that can create a pain in sinus tarsi along the medial border of the foot and it occurs by absence or abnormal reduce of longitidunal arch when standing (loading). There is no study enough about applying internal modification, external modification and the efficacy of exercise activities in order to treat this patients. In this study, the clinic and pedobarographic assessments of foot were compared in the patient groups which were applied this treatments.This study includes patients diaognosed with pes planus and treated with internal, external shoe modifications and only performing exercise programme between February 2011-July 2011 at Trakya University Medical Faculty Hospital, Department of Physical Medicine and Rehabilitation Polyclinic. Physical examinations of feet, pain scales, functional assessments and quality of life of cases were recorded. The plantar pressure during standing and walking have been analysed with pedobarography device.In each group there were twenty participants. In the study, the internal modification group had the maximum levels of improvements of foot pain and functional limitation. It was followed by external modification group and the exercise group. However, the obtained changes in static and dynamic pedobarographic study were more pronounced in the external modification group. Patient satisfaction was higher in the internal modification group.As a result of this study, it was thought that the internal modification is more effective for clinical improvement of pes planus.