Pes planuslu bireylerde kinezyo bantlama ve rijit bantlamanın dikey sıçrama performansı üzerine etkisi
The effect of kinesio tape and rigid tape on vertical jump performance in individuals with pes planus
  1. Tez No: 794990
  2. Yazar: MELİSSA ÜNSALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
2x2 çapraz tasarım olan bu çalışmanın amacı, sedanter 18-35 yaş aralığındaki bireylerde tespit edilen pes planusta kinezyolojik ve rijit bantlamanın dikey sıçrama performansı üzerine etkisini incelemektir. Çalışmada pes planuslu 74 sedanter birey değerlendirildi. Sedanter bireyler Kısa Form Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (Kısa Form UFAA), pes planus ise ayak postür indeksi (APİ) ile belirlendi. Katılımcılara bantlama uygulaması yapılmadan önce sosyo-demografik özellikleri ve sağlık durumu sorgulanarak kaydedildi. Dikey sıçrama performansının değerlendirmesinde Vertimetric, vibrasyon duyusunun değerlendirilmesinde 128-Hz frekanslı diyapazon kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this crossover study was to investigate the effects of kinesiological and rigid taping on vertical jump performance in pes planus detected in sedentary individuals aged 18-35 years. In the study, 74 sedentary individuals with pes planus were evaluated. Sedentary individuals were determined by the Short Form International Physical Activity Questionnaire (Short Form UFAA), and pes planus was determined by the foot posture index (API). Before the taping was applied to the participants, their socio-demographic characteristics and health status were recorded. Vertimetric was used to evaluate vertical jump performance and a 128-Hz frequency tuning fork was used to evaluate vibration sense.