Kahve çekirdeği atıklarının adsorban olarak kullanımının araştırılması
Investigation of the use of coffee bean wastes as adsorbent
  1. Tez No: 658974
  2. Yazar: GİZEM VATANSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezde, doğal ve modifiye edilmiş kahve atıklarının Pb(II), Cu(II) ve Ni(II) iyonlarını sulu çözeltilerinden adsorplama potansiyelleri araştırılmıştır. Deneylerde Arabica türü kahve çekirdeklerinden elde edilen kahve atıkları kullanılmıştır. Doğal kahve atıkları polivinil alkol (PVA) ile modifiye edilmiştir. Çeşitli spektroskopik ve termal analiz yöntemleri (XRD, SEM-EDX, FT-IR, BET ve TGA) kullanılarak doğal ve modifiye kahve atıklarının karakterizasyon işlemleri gerçekleştirilmiştir. Daha sonra, ağır metal iyonlarının adsorpsiyonuna adsorban miktarı, pH, adsorpsiyon süresi, başlangıç çözelti derişimi ve sıcaklığın etkileri incelenmiştir. Adsorpsiyon mekanizmasının aydınlatılması için kinetik, izoterm ve termodinamik parametreler hesaplanmıştır. Adsorbanların tekrar kullanılabilirliğini araştırmak için ise adsorpsiyon-desorpsiyon döngüsü deneyleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak modifiye kahve atıklarının ağır metal iyonlarının sulu çözeltilerden uzaklaştırılmasında etkili bir adsorban olduğu ve tekrar kullanım performansının yüksek olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the adsorption potentials of natural and modified coffee wastes from their aqueous solutions of Pb (II), Cu (II), and Ni (II) ions were investigated. Coffee wastes obtained from Arabica type coffee beans were used in the experiments. Natural coffee waste has been modified with polyvinyl alcohol (PVA). Characterization processes of natural and modified coffee wastes were carried out using various spectroscopic and thermal analysis methods (XRD, SEM-EDX, FT-IR, BET and TGA). Then, the effects of adsorbent amount, pH, contact time, initial solution concentration and temperature on the adsorption of heavy metal ions were investigated. Kinetic, isotherm and thermodynamic parameters were calculated to elucidate the adsorption mechanism. Adsorption-desorption cycle experiments were also carried out to investigate the reusability of adsorbents. As a result, it has been observed that modified coffee wastes are an effective adsorbent for the removal of heavy metal ions from aqueous solutions and their reuse performance is high.