HKUST'tan NiO-CuO@C katalizörünün sentezi ve potasyum peroksimonosülfat ile 2,4,6-triklorofenol oksidasyonunda kullanımı
Synthesis of NiO-CuO@C catalyst derived from HKUST and usage in 2,4,6-trichlorophenol oxidation with potassium peroxymonosulfate
- Tez No: 658976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında MOF yapısı olan HKUST'ın şablon olarak kullanılmasıyla elde edilen NiO-CuO@C heterojen katalizörü tarafından katalizlenen 2,4,6-triklorofenolün (TCP) oksidasyonu araştırılmıştır. Oksidasyon çalışmalarında oksidant olarak okzon (potasyum peroksimonosülfat) kullanılmıştır. Katalizörün karakterizasyonu için XRD, BET, SEM, yöntemleri kullanılmıştır. Reaksiyonlar metanol-su çözeltilerinde oda sıcaklığında yürütülmüş ve oksidasyon üzerine pH, substrat, katalizör, oksidant miktarının etkisi incelenmiştir. Reaksiyon karışımlarının ürün bileşimleri GC-MS, nicel analizleri ise GC kullanılarak yapılmıştır. TCP oksidasyonu, HKUST yapısına çeşitli metaller katkılanarak elde edilen katalizörler ile gerçekleştirilmiş ve en fazla TCP dönüşümü 120 dakika içinde %89 ile Ni varlığında elde edilmiştir. Oksidasyon sonrası elde edilen reaksiyon karışımının ve oksidasyona uğramayan TCP'nin toksisitesi Artemia Salina'ların kullanıldığı ekotoksisite deneyi ile belirlenmiş ve oksidasyon sonrası elde edilen karışımın oksidasyona uğramayan TCP'den daha az toksik olduğu saptanmıştır. pH 11,9 ve pH 4,9'da yürütülen katalizörün tekrar kullanılabilirlik çalışmalarında ise çevrim sayısı her iki pH değerlerinde değişmezken, katalizörün tekrar kullanılabilirliği sağlayamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the oxidation of 2,4,6-trichlorophenol (TCP) catalyzed by the NiO-CuO@C heterogeneous catalyst obtained by using the MOF structure HKUST as a template has been investigated. Oxone (potassium peroxymonosulfate) was used as an oxidant in the oxidation. For the characterization of the catalyst, XRD, BET, SEM methods were used. Reactions were carried out in methanol-water solutions at room temperature and the effects of pH and amount of substrate, catalyst and oxidant on the outcome of the reaction were investigated. The product compositions of the reaction mixtures and the amounts of the products were determined using GC-MS spectra and GC chromatograms, respectively. Oxidation of TCP was carried out with catalysts obtained by adding various metals to the HKUST and the highest TCP conversion was achieved with %89 in 120 minutes in the presence of Ni. In addition, the toxicity of the reaction mixture obtained after oxidation and the non-oxidized TCP was determined by the ecotoxicity test using Artemia Salina and it was determined that the mixture obtained after oxidation was less toxic than the non-oxidized TCP. In the reusability studies of the catalyst performed at pH 11.9 and pH 4.9, it was observed that the cycle number did not change at both pH and the catalyst could not provide reusability.