Sagı̇ttal stratum'un mı̇krocerrahı̇ anatomı̇sı̇
Microsurgical anatomy of sagittal stratum
- Tez No: 659001
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN TANRIÖVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Nöroşirürji, Anatomy, Neurosurgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Lateral serebral hemisfer derininde seyreden ve lateral ventrikülün temporal boynuz arka kısmı ile atrium kısımlarını örten ak madde liflerinin temporo-parieto- oksipital bölge kavşağında yer alan sagittal stratum'un (SS) mikrocerrahi anatomisi lif diseksiyon tekniği ile tam olarak ortaya konmamıştır. SS lif demeti içinde projeksiyon sisteminin dahil olup olmadığı halen açıklığa kavuşmamıştır. Bu çalışmada SS'un tanımlanması ve komşuluklarının lif diseksiyon tekniği ile gösterilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The fiber dissection technique has still fallen short of exposing the microsurgical anatomy of the sagittal stratum (SS), which presents deep in the in the temporo-parieto-occipital (TPO) region of white matter fibers covering the posterior edge of the temporal horn and the atrium of the lateral ventricle. The present study aims to define the SS and to detect its adjacencies via the fiber dissection technique.