Bazı pikan ceviz (Carya illinoinensis) çeşitlerinin antalya koşullarında gelişim özellikleri ile biyokimyasal içeriklerinin belirlenmesi
Determination of some pecan (Carya illinoinensis) cultivars growth, development characteristics and biochemical contents in antalya ecological conditions
- Tez No: 659036
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN NURHAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma Antalya ekolojisinde (BATEM) yetişen pikan çeşitlerine ait (Burkett, Choctaw, Mahan, Western, Wichita) bazı gelişim özellikleri (morfolojik, fenolojik, pomolojik) ile bazı biyokimyasal özelliklerini (toplam yağ, yağ asitleri kompozisyonu, protein oranları, toplam fenolik madde içerikleri, toplam antioksidan kapasiteleri, toplam flavonoid içerikleri) belirlemek için yapılmıştır. Araştırmada kullanılan çeşitlerin gelişim özellikleri ile biyokimyasal içeriklerinin önemli düzeyde (p≤0.05) farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Araştırmada çeşitlerin tomurcuk patlama zamanı 22 Mart (Wichita)-5 Nisan (Choctaw), erkek çiçek açma zamanı 27 Nisan (Western)-3 Mayıs (Choctaw, Mahan), dişi çiçek açma zamanı 25 Nisan (Burkett, Wichita)-3 Mayıs (Western), yaprak döküm zamanının ise 6 Aralık (Burkett, Western)-20 Aralık (Mahan, Wichita) tarihleri arasında değişmiştir. Araştırmada kabuklu meyve ağırlıklarının 7.78 g (Burkett)-11.40 g (Mahan), iç meyve ağırlıklarının 3.45 g (Burkett)-5.99 g (Mahan), iç oranının %44.2 (Burkett)-%55.6 (Western, Wichita) arasında değişiklik gösterdiği belirlenmiştir. Çeşitlere ait toplam yağ içerikleri %67.70 (Mahan)-%73.95 (Wichita), protein oranı %7.45 (Mahan)-%9.76 (Western), toplam fenolik madde içeriği 115.29 mg GAE/g (Choctaw)-176.65 mg GAE/g (Burkett), toplam antioksidan kapasitesi 256.02 mg TEAC/g (Choctaw)-597.21 mg TEAC/g (Burkett), toplam flavonoid içeriği ise 1.84 mg/g (Western)-2.24 mg/g (Mahan) arasında değişmiştir. Araştırmada oleik asit majör yağ asidi olarak öne çıkmış, doymamış yağ asitleri oranı en düşük Wichita çeşidinde (%90.73), en yüksek Burkett çeşidinde (%91.42) saptanmıştır (p≤0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine not only the tree growth characteristics and fruit characteristics (the pomological, phenological, pomological) but also some biochemical properties (total oil, fatty acid composition, protein, total phenolic compounds, total antioxidant capacity, total flavonoids) of different pecan cultivars grown in the Antalya Region. It was determined that tree growth characteristics and fruit characteristics and biochemical contents of the cultivars used in the study differed statistically significantly (p≤0.05). In the research, the bud breaking of the varieties is March 22 (Wichita)-5 April (Choctaw), male flowering is April 27 (Western)-3 May (Choctaw, Mahan), female flowering is April 25 (Burkett, Wichita)-3 May (Western) and the time of defoliation ranged from December 6 (Burkett, Western) to December 20 (Mahan, Wichita). In the study, it was determined that the nut weight varied between 7.78 g (Burkett)-11.40 g (Mahan), kernel weight 3.45 g (Burkett)-5.99 g (Mahan), kernel percentage 44.2% (Burkett)-55.6% (Western, Wichita). Total oil content of the varieties 67.70% (Mahan)-73.95% (Wichita), protein content 7.45% (Mahan)-9.76% (Western), total phenolic compounds 115.29 mg GAE/g (Choctaw)-176.65 mg GAE/g (Burkett), total antioxidant capacity ranged from 256.02 mg TEAC/g (Choctaw)-597.21 mg TEAC/g (Burkett), and total flavonoids between 1.84 mg/g (Western)-2.24 mg/g (Mahan). In the study, oleic acid were the major fatty acid and the lowest ratio of unsaturated fatty acids was found in the Wichita variety (90.73%) and the highest Burkett variety (91.42%) (p≤0.05).