Yemlerle verilen slenyum sazan (cyprinus carpio l.) üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of selenium on carp (Cyprinius carpio l.) by adding to the food
  1. Tez No: 65915
  2. Yazar: HABİBE ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAADDİN ÇUKUROVALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
II ÖZET Doktora tezi Yemlerle Verilen Selenyumun Sazan {Cyprinus carpio L.) Üzerine Etkisinin İncelenmesi Habibe ÖZMEN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 1997, Sayfa: 102 Yemle verilen selenyumun Sazan Balığı {Cyprinus carpio L.) üzerine etkisinin incelendiği bu çalışmada, 2.5, 5.0, 10.0 ve 20.0 ppm Se (NaiSeCb) yeme katılarak, balıklar 5 ay beslendi. Laboratuvar ortamında yapılan çalışma 3 defa tekrarlandı. Selenyum analizi için yöntem seçimi yapılarak uygun çalışma şartlan optimize edildi. Su ve yemde bazı kimyasal parametreler ayarlandı. Balığın karaciğer, böbrek, et, deri, solungaç, bağırsak örneklerinde biriken ve dışkı ile atılan selenyum düzeyleri belirlenerek sonuçlar kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Sc analizi HG-AAS kullanılarak yapıldı. 1 0.0 ve 20.0 ppm Se'lu yemle beslenen balıkların derilerinde siyahlaşma, gözde fırlama, karında su toplaması ve şişkinlik, kuyruk ve dorsal yüzgeçte kanlanma görüldü. Sonuçlar, yemde artan selenyum miktarına bağlı olarak, dışkı ile atılan, dokular ve organlarda biriken Se miktarında da artma olduğunu gösterdi. Doku ve organlarda birikimin, en fazla karaciğerde en az ise kasta olduğu belirlendi. Kondisyon Katsayısı ve Bağıl Büyüme Oranı değerlerine göre 2.5 ppm Se'lu yemle beslenen balıklarda büyümenin kontrol grubu dahil, diğer gruplara göre daha iyi olduğu belirlendi. ANAHTAR KELİMELER: Sazan Balığı (Cyprinus carpio L.), Yem, Selenyum, Birikim, Sindirim, Büyüme, HG-AAS.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY Ph.D. Thesis Investigation of Selenium on Carp {Cyprinus carpio L.) by Adding to the Food Habibe ÖZMEN Fırat University Graduate School of Aplied Science Depertment of Chemistry 1997, Page: 102 In this study, effect of selenium on Carp (Cyprinus carpio L.) was investigated. Fish were fed with selenium added to food at 2.5, 5.0, 10.0, 20.0 ppm Se (NaaSeCb), in three replicates. Appropriate method and laboratory conditions for selenium analysis were selected. Some chemical parameters in water and food were detected. Selenium levels in liver, kidney, muscle, skin, gill, intestine and feces offish were determined and compaired to control group. Selenium analysis were conducted by using HG-AAS method. Fish fed with food which containing 10.0 and 20.0 ppm Se had dark skin, exophthalmos, edema and swollen stomach and hemorrhage on kaudal and dorsal fins. Results showed that, the accumulation of selenium in tissue and organs increased by the increasing selenium concentration in food. The highest accumulation was occured in liver and the lowest occured in muscle. According to the condition coefficient and Relatve Growth Rate of fish, including control group, growth of fish fed with 2.5 ppm Se was higher than other groups. KEY WORDS: Carp (C. Carpio L.), Food, Selenium, Accumulation, Digestion, Growth, HG-AAS.