Tıp 1 dıyabetes mellitus tanısı olan ergenlerde yatışı olan ve olmayan hastaların benlik saygısı ve aile tutumlarının karşılaştırlması
Self-esteem and family attitudes in TYPE 1 DM adolescent patients with and without treatment compliance
  1. Tez No: 659161
  2. Yazar: TELLI ZADEHGAN AFSHORD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜVEN KILIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş: Tip 1 Diyabetes Mellitus (DM) hastalığı çocuk ve ergenlerde bilinen en yaygın kronik hastalıklar arasında tanımlanmaktadır ve bu nedenle bu popülasyonda önemli sağlık problemlerini temsil etmektedir. T1DM tanısı olan çocuk ve ergenlerde hastalık bütüncül olarak ele alınmalıdır, fiziksel boyutunun yanında tedavi uyumunu önemli derece etkileyen hasta ve bakım verenlerinin psikolojik durumları, uyum güçlükleri ve hastalığa yaklaşımları da değerlendirilmelidir. Bu çalışmada yatış gerekliği olan ve olmayan hastaların arasında hastanın benlik saygı düzeyi ve anne baba tutumunun tedavi uyumunda ön görücü olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın etik kurul onayından sonra Bezmialem Vakıf Üniversitesi Hastanesi Çocuk Endokrinologi servisinde tip 1 diyabet tanısıyla yatışı olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 12-18 yaş arası 40 çocuk ve ergen vaka grubu olarak ve yaş ve cinsiyet açısından benzer özellikler gösteren, çocuk endokrinoloji polikliniğinde yatışları olmadan T1DM tanısıyla takip edilen ve çalışmaya dahil olmayı kabul eden 38 çocuk ve ergen kontrol grubu olarak alınmıştır. Her iki grupta aydınlatılmış onay formu alındıktan sonra araştırmacı tarafından sosyodemografik özelliklerinin yer aldığı bir veri toplama form doldurulmuştur. Psikiyatrik bozukluklar tanıları yarı yapılandırılmış Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonuyla (ÇDŞG-ŞY) araştırmacı tarafından değerlendirilmiştir ayrıca katılımcılardan Anne Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ) ve Coopersmith Benlik Saygı Envanterinin doldurulması istenmiştir. Bulgular: Çalışmamızın vaka ve kontrol grubunda hastaların yaşları ve cinsiyetleri anlamlı farklılık göstermemiştir (p >0.05). Vaka grubunda tanı yaşı ortalama 8.5 ± 4.1 ve kontrol grubunda 10.6 ± 3.1 olarak saptanmıştır ve sonuç olarak vaka grubunda tanı yaşı, kontrol grubundan anlamlı olarak daha düşük tespit edilmiştir (p = 0.023).
Özet (Çeviri)
Introduction: Type 1 Diabetes Mellitus (T1 DM) disease as one of the most common chronic diseases known in children and adolescents and therefore represents important health problems in this population. Children and adolescents who was diagnosed with T1DM, the disease should be approached as a whole, and the psychological status, adaptation difficulties and attitudes of the patients and their caregivers, which significantly affect the treatment compliance, should be evaluated as well as the physical dimension. We aimed to assess self-esteem and parenting attitudes in Type 1 DM children and adolescent patients with and without treatment compliance. Subjects and Methods: The ethics committee approval of the study is obtained, then the study was carried out descriptively in pediatric endocrinology clinics of Bezmialem Vakıf University hospital, 40 T1DM diagnosed children and adolescents aged 12-18 years, who has hospitalization for DM compliance problems accepted to participate in the study were chosen as study groups and 38 children and adolescents who were followed up with a diagnosis of T1DM without hospitalization in pediatric endocrinology outpatient clinic and accepted to be included in the study were selected as the control group. After obtaining the informed consent form for both groups, a data collection form including sociodemographic information was filled by the researcher. In the psychiatric evaluation, the diagnoses were made by the researcher in the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Aged Children Kiddie-SADS-lifetime Version (K-SADS-PL) semi-structured interview, and the participants were also asked to fill in the Parental Attitude Scale and the Coopersmith Self-Esteem Inventory. Results: The age and gender of the patients in the case and control groups of our study did not differ significantly (p> 0.05). The mean age at diagnosis was found to be 8.5 ± 4.1 in the case group and 10.6 ± 3.1 in the control group, and as a result, the age of diagnosis in the case group was found to be significantly lower than the control group (p = 0.023).