Türkiye'de eğitim hakkının pratik edilişinin roman çocukların deneyimleri ile değerlendirilmesi: Edirne örneği
Evaluation of the enjoyment of the right to education in Turkey through the experiences of Roma children: The case of Edirne
  1. Tez No: 659166
  2. Yazar: EKİN ÇUHADAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İDİL IŞIL GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tez, uluslararası insan hakları rejiminde eşit haklara sahip olduğu varsayılan bireylerin, eğitim hakkından tam olarak ve eşit fırsatlarda faydalanmasını sağlamak üzere Türkiye'nin yükümlülüklerini yerine getirme durumunu Roman çocukların deneyimleri ile incelemektedir. Birleşmiş Milletler Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi'nin eğitim hakkını düzenleyen 13. maddesine yönelik, Sözleşme'nin uygulanmasını denetlemekle yükümlü Birleşmiş Milletler Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Komitesi tarafından yayımlanan 13 Numaralı Genel Yorum çerçevesinde Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası insan hakları belgelerinin eğitim hakkına ilişkin yükümlülükleri ile ulusal mevzuat ışığında gerçekleştirilecek olan inceleme esnasında, nitel yöntemler ile gerçekleştirilen saha araştırmasından elde edilen bulgulara yer verilecektir. Bu araştırma, Türkiye'nin farklı bölgelerinden Romanların katılımında gerçekleşen eğitimlerin ve toplantıların izlenmesi ile birlikte Edirne'nin Merkez ilçesinde bulunan Roman Mahalleleri'ne gerçekleştirilen ziyaretler ve bu ziyaretler esnasında yürütülen derinlemesine görüşmeler ile aşina ve görünür olan geride bırakılarak Romanlar yönünden eğitim hakkının nasıl pratik edildiğini anlamayı ve okuyucu ile paylaşmayı amaçlamaktadır. Çalışma ile araştırma süreçlerine eğitim hakkının öznesi olan çocuklar da dahil edilerek çocukların kendilerini ilgilendiren süreçlere katılma ve bu süreçlere dair söz söyleme haklarına vurgu yapılmaktadır. Bu tez çalışmasının işaret ettiği sonuçlar, çalışmanın öznesi olan Romanların eğitim hakkından tam olarak ve eşit fırsatlarda faydalanma bakımından karşılaştıkları sorunların çok boyutlu olduğunu sergilemektedir. Çalışma, ortaya çıkan çok boyutlu sorunların çözümünün de çok boyutlu olduğunu, Roman çocukların eğitim hakkından tam olarak ve eşit fırsatlarda faydalanmasını sağlamak üzere alınması gereken bütüncül ve kapsayıcı tedbirlerin öznelerin kendi deneyimine odaklanan ihtiyaçları da göz önünde bulundurması gerektiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the current status of obligations of Turkey towards providing individuals, who are assumed to have equal rights in the human rights regime, with the fulfillment of the education right fully as well as on the basis of equal opportunities with reference to Roma children. For that aim, international human rights standards in which Turkey is a part of, together with her national legislation, are critically analyzed in the light of the findings obtained from the qualitative research focused on the fulfillment of obligations about the right to education. For this analysis, the General Comment No.13 on the Right to Education of the Committee on Economic, Social and Cultural Rights that monitors implementation of the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights has been formed the framework for our investigation. In order to better understand how Roma children have been experiencing their right to education, a qualitative research was conducted with field visits and semi-structured in-depth interviews carried out in Edirne. Through this research, the trainings and meetings that Roma people participated in different regions of Turkey were also monitored. The results point out that Roma children, who are subjects of this thesis, experience multidimensional problems in terms of the full enjoyment of the right to education on the basis of equal opportunities. The research claims that the solution of the multidimensional issues investigated should also be multidimensional. For that aim, holistic and inclusive measures considering the needs that focus on the experiences of subjects should be erected to ensure that Roma children enjoy the right to education fully and as well as on the basis of equal opportunities.