Giacomo Puccini'nin Gianni Schicchi operasının incelenmesi
A review of Gianni Schicchi opera by Giacomo Puccini
- Tez No: 659281
- Danışmanlar: PROF. EROL İPEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada Giacomo Puccini'nin Gianni Schicchi Operasına odaklanılmış; eserin müzikal, konu ve karakterleri açısından incelenmesi yapılmıştır. Yapılan çalışmanın ilk bölümünde Puccini'nin hayatı ve eserleri üzerinde durulmuştur. Bu çalışmanın yapılma amacı Gaianni Schicchi Operasından herhangi bir karakteri çalışacak olan sanatçının-öğrencinin eserin tamamı hakkında gerek müzikal gerek oyunculuk gerek de operanın esinlenildiği hikâyeler ile nasıl bir hazırlık içerisine girmesi gerektiğine yol göstermektir. İkinci kısımda Gianni schicchi Operasını karakter, konu ve librettosu ile inceleyip müzikal kısımlar örneklendirilerek anlatılmıştır. Üçüncü kısımda ise operanın konusunun esinlenildiği Dante'nin İlahi Komedya'sı ve Commedia dell'arte karakerleri arasındaki bağlantıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study focuses on Giacomo Puccini's Gianni Schicchi opera; it analyzes the musical, subject and character aspects of the opera. First part of in this study focuses on Puccini's life and his work and especially focuses on subject of his operas. In the second part, Gianni Schicci opera is studied on character, subject and libretto aspects and it further looks into the musical aspect with examples. In the third part, the relation between topic and characters are studied which are inspired from Dante's Divine Comedy and Commedia dell'arte respectively. This work is conducted with the purpose of showing a path to the artist/student who studies a character in the Gianni Schicchi opera with respect to musical, acting or stories which inspired it in an overall manner.