Birleşik Krallık'ın yirminci yüzyıl erken dönem denizaşırı istihbarat kurumsallaşması: Doğu Akdeniz Özel İstihbarat Bürosu
Early 20th century overseas intelligence institutionalization of the United Kingdom: The Eastern Mediterranean Special Intelligence Bureau
- Tez No: 918069
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Askeri Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tez, istihbaratın yirminci yüzyılla beraber kurumsallaşma dönemini Büyük Britanya üzerinden ele almış olup BK'nın denizaşırı istihbarat kurumsallaşması özelinde detaylıca anlatmaktadır. On dokuzuncu yüzyıl sonlarında politik, ekonomik ve teknolojik değişimlerin çatısı altında şekillenen dünyada, bilgi edinme ihtiyacının ve yarışının istihbarat faaliyet ve yaklaşımlarında ne gibi değişimlere sebep olduğu bu tezin en önemli odak noktasıdır. Değişen istihbarat edinim yöntemlerinin doğurduğu kurumsal kimlik ihtiyacı, özellikle Birleşik Krallık gibi imparatorlukların öncelik atfettiği mesele haline gelmiştir. Alman tehdidi, Doğu Sorunu ve sömürgeler üzerindeki hâkimiyet gibi başlıca sorunlar altında kurumsallaşma devrine giren BK istihbaratının bu dönemde ne gibi değişimler ve politikalar takip ettiği tezin içerisinde kronolojik ve bölgesel olarak ele alınmıştır. I. Dünya Savaşı ile hazırlıksız yakalanılan bölgelerde ihtiyatlı müdahaleler ile ortaya çıkan istihbarat şeması İngiliz istihbaratının bugünkü önemi ve prestijini anlayabilmek için incelenmesi ve bilinmesi gereken en önemli konu başlıklarından biri olarak tez içerisinde tartışılmıştır. Kurumsallaşmanın denizaşırı kısmında karşımıza çıkan Özel İstihbarat Bürosu'nun varlığı ve faaliyetleri literatürde önemli bir yer tutabileceği açıktır. Özel İstihbarat Bürosu çatısı altında Doğu Akdeniz bölgesinin istihbarat işleyişinin en önemli kurumlarından biri kabul edebileceğimiz Doğu Akdeniz Özel İstihbarat Bürosu'nun karşı casusluk, pasaport ve liman geçişleri gibi önemli faaliyet sahaları bu tezin içerisinde ayrıca ele alınmıştır. Doğu Akdeniz Özel İstihbarat Bürosu'nun ele alınmasındaki en önemli sebep olarak daha önce bir akademik çalışmada ele alınmamış olması ve Arap bölgelerinde faaliyet gösterdiği halde bu büro ile alakalı bir bilginin olmaması gösterilebilir. Arşivlerdeki sınırlı belge ve bilgi üzerinden anlatılan Doğu Akdeniz Özel İstihbarat Bürosu savaş boyunca İngiliz istihbaratının kurumsal istihbarat çalışmalarının göbeğinde yer almış bir kurumdur. Bu çalışma sayesinde, on dokuzuncu yüzyıl sonlarında önemi daha çok ayyuka çıkan istihbarat kavramının tarihsel gelişimi, BK'nın istihbarat yaklaşımının kurumsal, bölgesel ve merkezi değerlendirmesiyle beraber, bu yaklaşım içerisinde yer bulan denizaşırı istihbarat işleyişi literatüre kazandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the institutionalization period of intelligence with the advent of the twentieth century through the lens of the United Kingdom, focusing specifically on the overseas intelligence institutionalization of the UK. The primary focus of this thesis is to explore how the need for and competition in acquiring information in a world shaped by political, economic, and technological changes at the end of the nineteenth century led to changes in intelligence activities and approaches. The need for an institutional identity arising from evolving intelligence acquisition methods became a priority, especially for empires like the United Kingdom. Under major issues such as the German threat, the Eastern Question, and dominance over colonies, the UK's intelligence entered an era of institutionalization, during which the changes and policies followed are examined chronologically and regionally within the thesis. One of the key topics discussed in the thesis is the intelligence scheme that emerged with cautious interventions in regions caught unprepared by World War I, as understanding this is crucial to comprehend the current importance and prestige of British intelligence. In the overseas institutionalization aspect, the presence and activities of the Special Intelligence Bureau clearly hold significant importance in the literature. The thesis also delves into the important areas of counter-espionage, passport control, and port crossings handled by the Eastern Mediterranean Special Intelligence Bureau, which is considered one of the key institutions in the intelligence operations of the Eastern Mediterranean region under the Special Intelligence Bureau. The primary reason for examining the Eastern Mediterranean Special Intelligence Bureau is that it has not been previously addressed in an academic study and, despite its activities in Arab regions, there is no existing information about this bureau. The Eastern Mediterranean Special Intelligence Bureau, described through limited documents and information from archives, was at the heart of British intelligence's institutional efforts throughout the war. Through this study, the historical development of the concept of intelligence, which gained prominence at the end of the nineteenth century, along with the institutional, regional, and central assessment of the UK's intelligence approach, and the overseas intelligence operations within this approach, are aimed to be contributed to the literature.