Üniversite öğrencilerinde psikolojik iyi oluş ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin benlik saygısı yönünden incelenmesi
Examination of psychological well-being and psychological robustnees levels of university students in term of self esteem
- Tez No: 659296
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin psikolojik sağlamlık ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin benlik saygısı yönünden incelemesini konu almaktadır. Psikolojik sağlamlığı ve psikolojik iyi oluş düzeyleri yüksek olan kişilerin hem kendi gelişimi için hem de çevresiyle kurdukları ilişkiler açısından daha olumlu, üretken, yararlı ve zorlukların üstesinden gelen kişiler olduğu gözlemlenmektedir. Bu amaçla, Üniversite öğrencilerinin psikolojik sağlamlık düzeylerinin benlik saygısı ile ilişkisi ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin benlik saygısı ile ilişkisi incelenip bu düzeylerin yükseltilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2019-2020 akademik yılında Üsküdar üniversitesinde öğrenim gören, ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri oluşturmaktadır. 18-40 yaşları arasında yer alan 127 kadın, 25 erkek toplam 152 kişiye, Psikolojik Sağlamlık ölçeği, Benlik Saygısı ölçeği ve Pozitif ve Negatif Duygu ölçeği uygulanmış olup sonuçlar spss 25 istatistik programında incelenmiştir. Araştırmada Spearman korelasyon testi, Kruskall Wallis testi ve Mann Whitney U testi uygulanarak sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre Benlik saygısı yüksek olan bireylerin, Psikolojik İyi Oluş düzeyleri ve Psikolojik Sağlamlık düzeylerinin de yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study focuses on examining the psychological resilience and psychological well-being levels of university students in terms of self-esteem. It is observed that people with high levels of psychological well-being and psychological well-being are more positive, productive, useful and overcoming difficulties both for their own development and for their relationships with their environment. For this purpose, the relationship between the level of psychological resilience of the university students with self-esteem and the relationship of the level of psychological well-being with self-esteem is aimed to be increased. The sample of the research consists of associate, undergraduate, graduate and doctorate students studying at Üsküdar University in the 2019-2020 academic year. A total of 152 people, 127 women, 25 man aged 18-40 years, were subjected to the Psychological Resilience Scale, Self-Esteem Scale and the Positive and Negative Emotion Scale, and the results were analyzed in the spss 25 statistics program. The results were reached by applying Spearman correlation test, Kruskall Wallis test and Mann Whitney U test. According to the results of the study, individuals with high self-esteem were found to have high levels of Psychological Well-Being and Psychological Resilience.