Bazı genelleştirilmiş dizi uzayları ve yakınsaklık çeşitleri
Some generalized sequence spaces and some types of convergence
- Tez No: 65937
- Danışmanlar: PROF.DR. RİFAT ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Bası Genelleştirilmiş Dizi Uzayları ve Yakınsaklık Çeşitlen Çiğdem ASMA Fırat üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı 199?, Sayfa:54 Bu çalışma dört bolüm halinde düzenlenmiştir. Birinci bolümde; bazı temel tanım ve teoremler verilmiştir.. İkinci bolümde; bazı yakınsaklık türlerinden yakınsaklık, hemen hemen yakınsaklık, kuvvetli hemen hemen yakınsaklık, ınvaryant yakınsaklık, kuvvetli ınvaryant yakınsaklık, istatistiksel yakınsaklık, u-istatıstıksel yakınsaklık ve mutlak hemen hemen yakınsaklık incelenmiştir. üçüncü bolümde; bazı dizi uzayları ve bunlar arasındaki bağıntılar verilmiştir. Ayrıca bu uzayların genelleştirilmiş halleri ve a- ?- ve -y- dualleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde; Dazı genelleştirilmiş fark dizi uzayları arasındaki kapsama bağıntıları ve invaryantlık verilmiş olup, bu bölüm tezin orijinal kısmım oluşturmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Yakı nsaklı k, Dizi Uzayı, a-Duali, ?- Ouali, y- Duali
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Some Generalized Sequence Spaces- end some types of Convergence, Çiğdem ASMA Fırat University Graduate School of Science and Technology Department of Mathematics 1997, Page:54 This thesis contains four chapters. The first chapter deals with some basic definitions and theorems. in the second chapter; convergence, almost convergence, strongly almost convergence, invariant convergence, strongly invariant convergence, statistically convergence, cr- statistically convergence and absolutely almost convergence are examined. In the third chapter, some sequence spaces and some relations between these spaces are given, furthermore a-, ?- ve y- duals of these spaces and some generalized sequence spaces are examined. Fourth chapter is the orijinal part of this thesis. In this chapter, the invariant space is defined and the inclusion relations between some generalized difference sequence spaces are mentioned. KEY WORDS: Convergence, Sequence Spaces, ?- Dual, (J- Dual,?- Dual