Psikoloji eğitimi mental iyi oluşu, duygu düzenleme becerisini ve iletişim yeterliliğini arttırır mı? karşılaştırmalı bir çalışma
A comparative study- does psychology education improve mental health, emotion regulation skills and communication competence?
  1. Tez No: 659374
  2. Yazar: IŞIL BAHAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YAVUZ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırma Psikoloji Bölümü öğrencilerinin kişiler arası duygu düzenleme becerisi ve iletişim yeterlilik düzeylerinin belirlenmesi, mental iyi oluş düzeyinin bu değişkenler ile ilişkisinin var olduğunun ya da olmadığının araştırılması ve konu olan değişkenler yönünden Psikoloji 1. ve 4. sınıf öğrencileri birbirleri ile, sözel ve de sayısal ağırlıkta öğrenim gören öbür bölümlerle farklılaşıp farklılaşmadığını bulmak amacıyla yapılmıştır. Örneklem, Türkiye'deki üniversitelerde Psikoloji Bölümleriyle, Sözel ve Sayısal ağırlıklı eğitim veren fakültelerin diğer bölümlerinde 1. ve 4. sınıfa giden öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi seçkisiz atama yoluyla belirlenmiştir. Katılımcılara,“Kişisel Bilgi Formu”,“Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği”,“İletişim Yeterlilik Ölçeği”ve“Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği”uygulanmıştır. Verileri çözümlemek adına Bağımsız Grup t Testi, MANOVA, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Tukey HSD testi ile çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Çalışma neticesinde, Psikoloji ile Sözel ve Sayısal ağırlıklı diğer bölümlerin 1. sınıf öğrencilerinin mental iyi oluşları arasında anlamlı bir farklılık bulunmazken, Psikoloji öğrencilerinin olumlu duygulanım arttırma ve sosyal model alma puanları Sayısal Ağırlıklı eğitim gören öğrencilerden, Psikoloji öğrencilerinin iletişimde teşvik yeterliliği puanları ise hem Sözel hem Sayısal Ağırlıklı eğitim gören öğrencilerden anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Psikoloji Bölümü 4. sınıf öğrencilerinin, Sözel Ağırlıklı eğitim veren diğer bölümlerin 4. sınıf öğrencilerinden mental iyi oluş düzeyleri ve empati yeterliliği puanları anlamlı şekilde yüksek bulunurken, Psikoloji Bölümü ile diğer tüm bölümlerin öğrencilerinin kişilerarası duygu düzenleme puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Psikoloji 1. ve 4. sınıftaki öğrencilerinin mental iyi oluş düzeyi, kişilerarası duygu düzenleme becerisi ve iletişim yeterliliği arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Yapılan regresyon analizlerine göre, olumlu duygulanımı arttırma ve uyum yeterliliğinin mental iyi oluşu en yüksek düzeyde yordayıcı etkiye sahip değişkenler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to determine the communication competency levels and interpersonal emotion regulation skills of the students in the Department of Psychology; to examine whether mental well-being is related to these variables and to reveal whether the 1st and 4th grade students in the Department of Psychology differ fromone another and the students in the other departments where given intensive social and science lessons, in terms of these variables. The sample consists of the 1st and 4th grade students who study in the Department of Psychology and other departments where given intensive social and science lessons. The research sample was determined by random assignment.“Personal Information Form”,“Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale”,“Communication Competence Scale”and“Interpersonal Emotion Regulation Scale”were applied to the participants. Independent T-Tests, MANOVA, One-way analysis of variance, Tukey HSD test and Multiple Regression Analysis were used in the data analysis. As a result of the study, it was found out that there was no significant difference between the 1st grade students in the Psychology Department and the students in the other departments in terms of mental well-being. However, it was found out that positive mood enhancement and social modelling points of the students in the Psychology Department are higher than the points of the students studying in Science Departments; and the incentive qualification points of the students in the Psychology Department is significantly higher than the points of the students studying in both Social or Science Departments.While the mental well-being levels and empathy competency points of 4th grade students in the Department of Psychology were found significantly higher than the students' in the Social Science Departments, no significant difference was found between the interpersonal emotion regulation points of the students in the Psychology Department and all other departments.No significant difference was found between mental well-being levels, interpersonal emotions regulation skills and communication competencies of the 1st and 4th grade students in Psychology Department.According to the regression analysis, it was determined that increasing the positive affect and adaptability competency were the predictors of mental well-being at the highest level.