Otel işletmelerinde kullanılan anahtar performans göstergelerinin iş verimliliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of key performance indicators used in hotel enterprises in terms of business efficiency
  1. Tez No: 659375
  2. Yazar: FATİH KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK MİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otel Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bir Performans Göstergesi veya Anahtar Performans Göstergesi (APG), otel endüstrisi veya profesyoneller tarafından performans ölçümünün değerlendirilmesi veya türü için kullanılan bir terimdir. APG'ler genellikle bir kuruluş tarafından yapılan başarıları ya da bir bireyin yaptıkları belirli bir çabanın başarısını değerlendirmek için kullanılır. Başarı bazen beklenen hedeflere doğru ilerleme veya amaçlananı gerçekleştiren bir olay olarak tanımlanmakla birlikte, çoğu zaman başarı, sadece bir miktar operasyonel hedeflere ulaşma seviyesidir. Stratejik hedefler koymak ve istenilen hedefe ulaşmak için doğru APG'lerı seçmek doğrudan kuruluş için neyin önemli olduğunu bulunmasına yardımcı olacaktır. Otel işletmesinin kalitesini artırmak ve belirlenen hedeflere ulaşılması için personel işgücünü, yöneticileri, yaratılan mal ve hizmet verilerinin doğru ölçülmesi gerekmektedir. Bu çalışmada yaşayan bir işletme olan Otellerin karmaşık verilerini basit matematiksel olarak özetlenmesi adına kullanılabilecek Anahtar Performans göstergeleri ile anlatılmaktadır. Anahtar performans göstergeleri otel işletmelerinde var olan dinamiğin doğru ölçülmesi, bölüm veya ekip için neyin önemli olduğunu tespit etmek ve daha sonra bir değerlendirme aracı geliştirmek için iyi bir anlayış geliştirmek için önemlidir. Çalışma içerisinde bazı yerlerde anahtar performans göstergeleri APG olarak kısaltılarak yazılacaktır.
Özet (Çeviri)
Performance Indicator or Key Performance Indicator (KPI) is a term used by the hotel industry or professionals to evaluate or type of performance measurement. KPI's are often used to assess the success of an organization or the success of an individual effort. Success is sometimes defined as progress towards expected goals or an event that accomplishes what is intended, but often success is only a level of achieving some operational objectives. Setting strategic goals and selecting the right KPIs to achieve the desired goal will help find what is important for the organization directly. In order to increase the quality of the hotel business and to reach the determined targets, it is necessary to measure the personnel workforce, managers and the data of the goods and services created correctly. In this study, Key Performance Indicators that can be used to summarize the complex data of hotels, which is a living enterprise, in a simple mathematical manner, are explained. Key performance indicators It is important to accurately assess the dynamics that exist in hotel businesses, identify what is important to the department or team, and then develop a good understanding to develop an assessment tool.