İnsan kaynakları yönetiminde ölçüm kartı tekniği: Mersin ilindeki dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde bir araştırma
Measurement card technique in human resources management: A research in four and five star hotel enterprises in Mersin
- Tez No: 732591
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KOŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
İşletmeler belirli amaçlara ulaşmak için kurulmaktadırlar. İşletmelerin amaçlarına ne düzeyde ulaştıkları ise performans ölçüm sistemleri ile anlaşılabilmektedir. Otel işletmelerinin istediği başarıyı elde etmek için sahip olduğu en önemli unsur insan kaynağıdır. Bu nedenle personelin sergilemiş olduğu performans işletme başarısına etki etmektedir. Bu bağlamda insan kaynakları departmanına yönelik yapılan bu çalışma ile Mersin ilinde faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinin insan kaynakları departmanında kullanılan performans ölçütlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Mersin'de bulunan 4 ve 5 yıldızlı 8 adet otel işletmesine ulaşılmıştır. Araştırmaya katılım sağlayan otel işletmeleri ile 01-06 Kasım 2021 tarihleri arasında yüz yüze görüşme sağlanmıştır. Araştırma sonucunda işletmelerin insan kaynakları ile ilgili finansal ölçütlere önem verdikleri gözlemlenmiştir. Bu ölçütler haricinde önemli olan diğer ölçütlerde gruplandırılarak kullanılabilecek anahtar performans göstergeleri belirlenmiştir. Bir ölçüm sistemi kapsamında düzenli olarak bu göstergelerin tespit ve takip edilmesinin işletmelere fayda sağlayacağı ve çalışmanın bu anlamda literatüre zenginlik katacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Companies are established to achieve certain goals. The extent to which companies reach their goals can be understood by performance measurement systems. The most important element that hotel companies have in order to achieve the desired success is human resources. For this reason, the performance of the personnel affects the success of the company. In this context, with this study conducted for the human resources department, it is aimed to determine the performance criteria used in the human resources department of the 4 and 5 star hotels operating in Mersin. For this purpose, 8 hotels with 4 and 5 stars in Mersin were reached. Face- to-face interviews were held with the hotels participating in the research between 01-06 November 2021. As a result of the research, it has been observed that companies give importance to financial criteria related to human resources. Apart from these criteria, key performance indicators that can be used were determined by grouping them in other important criteria. It is thought that detecting and following these indicators regularly within the scope of a measurement system will benefit companies and the study will enrich the literature in this sense.