Halide Edip Adıvar'ın 'Handan' adlı romanında kelime grupları
Word groups in Halide Edip Adıvar's novel 'Handan'
  1. Tez No: 659402
  2. Yazar: REMZİ TERZİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEBAHAT ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1155
Özet
Bu çalışmada, Halide Edip Adıvar'ın özgün dili ile yazılmış olan ve 2007 yılında Can Yayınları tarafından 9. baskısı yayımlanan“Handan”romanında kelime gruplarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, öncelikle literatür taraması yapılarak kelime grubu kavramı tanımlanmış, kelime grubu çeşitleri belirlenmiş ve bu alanda konu ile ilgili dilbilim araştırmacılarının kelime grupları üzerine yaptıkları çalışmalar incelenmiştir. Bu çerçevede Leylâ Karahan'ın“Türkçede Söz Dizimi”adlı eseri temel kaynak olarak belirlenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Halide Edip Adıvar'ın hayatı, edebî kişiliği ve eserleri hakkında bilgiler verilmiştir ve çalışma kapsamında Halide Edip Adıvar'ın“Handan”adlı romanı hakkında bilgilendirme yapılmıştır. İkinci bölümde dilbilim araştırmacılarının kelime grubu tanımlarına ve sınıflandırmalarına yer verilerek kelime gruplarının özellikleri açıklanmış ve her kelime grubu özelliği Handan romanında yer alan cümlelerden örneklerle desteklenmiştir. Romanda, kelime grubunun özelliklerini karşılayan örneklerin bulunmaması veya sayı olarak az bulunduğu hallerde az sayıda da olsa kelime grubu özelliklerinin anlaşılırlığını artırabilmek amacıyla şiirlerden ve farklı örneklerden yararlanılmıştır. Üçüncü bölümde“Handan”romanı baştan sona analiz edilerek romanda yer alan cümlelerin kelime grupları tespit edilmiştir. Değerlendirme ve sonuç bölümünde romanda yer alan kelime gruplarının kullanım sayısı tablo ile verilerek çalışma sonlandırılmıştır. Yapılan çalışma neticesinde“Handan”romanında, sıfat tamlamasının, edat grubunun ve isim tamlamasının en çok; sayı ve ünlem grubunun ise en az kullanılan kelime grubu olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the word groups in novel“Handan”written in the original language of Halide Edip Adıvar and published 9th edition by Can Publishing in 2007. In line with this aim, first of all the concept of word group is defined through literature survey and then the word group varieties are determined. The studies of linguistic researchers on word groups regarding the subject are also examined. In this framework, Leylâ Karahan's work entitled“Syntax in Turkish”is considered the basic source. In the first section of the study, information regarding Halide Edip Adıvar's life, literary identity and works was presented and Halide Edip Adıvar's novel was introduced within the scope of the study. In the second section, linguists' word group definitions and classifications were included and the properties of word groups were discussed. The characteristics of each group was supported with examples from sentences in the novel“Handan.”In the novel, samples from poems and from different examples were conveyed to increase the clarity of the characteristics of word groups even when they were small in number or when there were no samples fulfilling the characteristics of word groups or they were small in number. In the third chapter, the word groups of the sentences in the novel were determined by analyzing the novel“Handan”from beginning to end. In the evaluation and conclusion sections, the usage number of word groups in the novel were examined and the study was concluded with the general evaluation of the table. In conclusion, it was found that in the novel“Handan,”adjective clause, preposition group and possessive construction were frequently used word groups, whereas number and exclamation group was the least used word group.