Farklı dozlarda azot ve solucan gübresi uygulamalarının tritikale ( X Triticosecale Wittm.)'nin silajlık kalitesi üzerine etkisi
The effect of nitrogen and vermicompost fertilization applications in different doses on triticale (X Triticosecale Wittm.)
- Tez No: 659465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KERİM GÜLLAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Bu araştırma Erzurum kurak koşullarında farklı dozlardaki azot ve solucan gübresi uygulamalarının silajlık tritikalenin kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla 2019 ve 2020 yıllarında yürütülmüştür. Yöntem: Deneme alanında solucan gübresinin 5 dozu (0, 250, 500, 750 ve 1000 kg/da) ve azotun 4 dozu (0, 4, 8 ve 12 kg/da) her blokta kombinasyon şeklinde uygulanmıştır. Araştırma Şansa Bağlı Tam Bloklar deneme deseninde faktöriyel düzenlemeye göre 3 tekerrürlü olarak oluşturulmuştur. Bulgular: Elde edilen bulgulara göre silajlık tritikalede azot ve solucan gübrelerinin değişik miktarlarının kombinasyon halinde uygulanması ile kuru madde oranı %38,30-%42,94, ham protein oranı %9,50-%12,28 ve ADF, NDF ile NYD oranları sırasıyla %22,44-%39,04, %41,77-58,23, 93,42-156,49 arasında değişiklik göstermiştir. Silajların pH'sı 4,18-5,17 arasında değişiklik gösterirken fiziksel değerlendirme nitelik sınıfı değeri az ile pekiyi arasında değişiklik göstermiştir. Sonuç: Sonuçlar bir bütün olarak değerlendirdiğinde genelde tek başına solucan gübresi uygulamasının önemli bir etkisinin olmadığı özellikle silajın kalitesi açısından azotun 8 kg/da dozunun solucan gübresinin 250,500 ve 750 ve 1000 kg'lık farklı dozları ile birlikte kullanılması ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research was conducted in 2019 and 2020 to determine the effects of different doses of nitrogenous and vermicompost on the quality of triticale in Erzurum arid conditions. Method: In the experimental area, 5 doses of vermicompost (0, 250, 500, 750 and 1000 kg da-1) and 4 doses of nitrogen (0, 4, 8 and 12 kg N da-1) were applied in combination in each block. The research was created with 3 replications according to the factorial arrangement in the Experimental Design of Randomized Complete Blocks. Findings: Dry matter ratio 38.30% -42.94%, crude protein rate 9.50%-12,28% by applying different amounts of nitrogen and vermicompost in silage triticale according to the findings obtained. ADF, NDF and RFV ratios varied between 22,44%-39,04%, 41,77-58,23%, 93,42-156,49%, respectively. While the pH of the triticale silage varied between 4,18-5,17, the physical evaluation quality class varied from low value to very good. Results: When the results are evaluated as a whole, it comes to the forefront that vericompost applications alone do not have a significant effect, especially in terms of the quality of silage, using 8 kg N da-1 of nitrogen together with different doses of worm fertilizers of 250, 500, 750 and 1000 kg da-1.