Depresyonu olan ve depresyonu olmayan kişilerde anksiyete duyarlılığı, erken dönem uyum bozucu şemalar ve bilişsel duygu düzenleme süreçleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between anxiety sensitivity, early maladaptive schemas and cognitive emotion regulation processes in individual with and without depression
  1. Tez No: 659504
  2. Yazar: MERVE GÜLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada; depresyonu olan ve depresyonu olmayan kişilerde anksiyete duyarlılığı, erken dönem uyum bozucu şemalar ve bilişsel duygu düzenleme süreçleri arasındaki ilişkisi incelenecektir. Araştırma nicel yöntemle tasarlanmış olup, örneklemi NPİSTANBUL Beyin Hastanesinde yatarak ve ayaktan tedavi görmekte olan 29 depresyon hastası ve 29 herhangi bir tıbbi sorunu olmayan kişiler oluşturmuştur. Yapılan çalışmada anket veri toplama tekniği tercih edilmiş̧ ve hazırlanan anket formunda demografik bilgi formu, Beck Depresyon Ölçeği (BDI), Beck Anksiyete Ölçeği (BAE), Anksiyete Duyarlığı İndeksi–3, Young Şema Ölçeği (Young Schema Questinonnaire-YSQ), Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma bulgularına bakıldığında deney grubunda yer alanlardan orta ve şiddetli düzeyde depresyona daha çok kadınların sahip olduğu tespit edilmiştir. Medeni durumlarına göre depresyon dağılımlarına bakıldığında, deney grubunda yer alıp orta düzeyde depresyona sahip 8 kişinin 5'inin evli, 3'ünün dul, boşanmış veya ayrı yaşadığı; şiddetli düzeyde depresyona sahip olan toplam 21 kişinin 7'sinin evli, 8'inin bekar ve son olarak 6'sının dul, boşanmış veya ayrı yaşadığı tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; katılımcıların BDDÖ içerisinde yer alan alt boyutlardan aldıkları puanın karşılaştırılmasında tüm alt boyutlarda 0,05 düzeyinde anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların ADİ-3 içerisinde yer alan alt boyutlardan aldıkları puanın karşılaştırılmasında tüm alt boyutlarda 0,05 düzeyinde anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların BDÖ içerisinde yer alan alt boyutlardan aldıkları puanın karşılaştırılmasında tüm alt boyutlarda 0,05 düzeyinde anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Deney ve kontrol grubunun YŞÖ-KF 3 içerisinde yer alan alt boyutlarından aldıkları puanın anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmektedir. Sonuçlar ilgili alan yazına göre tartışılmış ve gelecekte yapılabilecek çalışmalar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; The relationship between anxiety sensitivity, early maladaptive schemas and cognitive emotion regulation processes in individuals with and without depression will be examined. The study was designed with a quantitative method, and the sample consisted of 29 inpatients and outpatients with depression and 29 people who do not have any medical problems at the NPİSTANBUL Brain Hospital. In the study, survey data collection technique was preferred and prepared in the survey form, Demographic Information Form, Beck Depression Evaluation (BDI), Beck Anxiety Evaluation (BAE), Anxiety- Sensitivity Index-3, Young schema Questionnaire- (YSQ), Cognitive Emotion Regulation Questionnaire have been applied. According to the findings of the research, it has been determined that there is a great potential for moderate and severe depression among those involved in the experiment. Considering the distribution of depression according to marital status, it was found that 8 of 5 who were in the experimental group and had moderate depression were married, 3 were widowed, divorced or living; 7 of them are married, 8 of them are single and 6 of them are widowed, divorced or separated as their son. According to the findings of the research; In comparison of the scores obtained by the participants from the sub-dimensions with letters in the CALLS, there is a query with a size of 0.05 in all sub-dimensions. In the comparison of the scores of the search sub-dimensions with ASI-3 letters, it was determined that there was a question of 0.05 in all sub-dimensions. In comparing the score of the department from the sub-dimensions with the BDI letters, a larger scale of 0.05 was questioned in all sub-dimensions. It is seen that the scores of the experimental and control groups from the sub-dimensions of YŞÖ-SF 3 differ significantly. The results were discussed according to the related literature and future studies were proposed.