Üniversite öğrencilerinde öz-şefkat düzeyi ile stresle başa çıkma tarzının depresyon belirtisiyle ilişkisi
The relationship between self-compassion and coping styles with depression
  1. Tez No: 659512
  2. Yazar: BAŞAK AŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırmanın konusu, üniversite öğrencilerinde öz-şefkat düzeyi ile stresle başa çıkma tarzının depresyon belirtisiyle ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini Haliç Üniversitesi Sütlüce Kampüsü'nde eğitim gören 367 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplamada; Sosyo-demografik Bilgi Formu, Öz-Anlayış Ölçeği (ÖZAN), Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ) ve Beck Depresyon Envanteri (BDE) uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılmış; analizlerde T- testi, Kruskal Wallis Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Person Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular göre, öz-şefkat düzeyi ile depresyon arasında negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Öz-şefkat düzeyi ile stresle başa çıkma tarzı arasındaki ilişki incelendiğinde, öz-şefkat, çaresiz yaklaşım ve boyun eğici yaklaşım ile negatif yönlü; kendine güvenli yaklaşım, iyimser yaklaşım, sosyal destek arama ile pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Stresle başa çıkma tarzı ile depresyon arasındaki ilişkiye yönelik bulgulara göre, kendine güvenli yaklaşım, iyimser yaklaşım, sosyal destek arama yaklaşımı ile negatif yönlü; çaresiz yaklaşım ve boyun eğici yaklaşım ile pozitif yönlü ilişki gözlemlenmiştir. Yapılan regresyon analiz sonucunda ise, öz-şefkat, çaresiz yaklaşım ve iyimser yaklaşım puanlarının depresyon puanlarını anlamlı düzeyde yordadığı bulunmuştur. Araştırmanın sonuçları literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is to examine the relationship between self- compassion level and the way of coping with stress with depression symptom in university students. The sample of the research consists of 367 participants studying at the Haliç University Sütlüce Campus. In data collection; Socio-demographic Information Form, Self-Compassion Scale (SBS), Ways of Coping with Stress Inventory (WCSI) and Beck Depression Inventory (BDI) were applied. SPSS program was used in the analysis of the data; additionally T-test, Kruskal Wallis Test, One Way Variance Analysis, Pearson Correlation Analysis and Regression Analysis were used in the analysis. According to the findings, a negative correlation was found between self-compassion level and depression. When the relationship between self-compassion level and stress coping style is analyzed, self-compassion is negative with 'helpless approach' and 'submissive approach'; a positive relationship with 'self-confidence approach', 'optimistic approach', and 'seeking social support approach' was found. According to the findings about the relationship between stress coping style and depression, 'self-confident approach', 'optimistic approach', negative support with 'seeking social support approach'; A positive relationship was observed with the 'helpless approach' and the 'submissive approach'. As a result of the regression analysis, it was found that self-compassion, 'helpless approach' and 'optimistic approach' scores predicted depression scores significantly. The results of the research are discussed within the framework of the literature.