Ruh sağlığı profesyonellerinde tükenmişlik sendromu ve algılanan stres
Burnout syndrome and percieved stress in mental health professionals
- Tez No: 659513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE SETENAY İRİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tükenmişlik Sendromu, ilk olarak 50 yıl kadar önce Freudenberger tarafından ortaya atılmıştır. Değişen ve yoğunlaşan iş temposunun önemli bir sonucu olan tükenmişlik sendromu, çalışanın iş dolayısıyla yaşadığı tükenme ve enerji yoksunluğunu ifade eder. Ruh sağlığı çalışanları, çalıştıkları grup itibariyle, problematik bir çalışma ortamına sahiptirler. Bunun yanında şehirlerdeki hastanelerde psikiyatrik hasta yoğunluğu ve uzun çalışma saatleri de tükenmişlik sendromunu tetikleyebilir. Bu araştırma, tükenmişlik sendromu ve ruh sağlığı çalışanları özelinde tükenmişlik sendromunu incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Literatür taraması sonucu, ruh sağlığı çalışanlarının tüm bu şartlar nedeniyle tükenmişlik sendromu için bir risk grubu olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Burnout syndrome is firstly named by Freudenberger 50 years ago. Changed and heavier workloads cause burnout syndrome. It is respreseted by less energy and exhaustion due to work. Mental health professionals are under the risk of burnout syndrome. This is because mental health professionals work with mental problems face to face. In addition, long working hours and patient density may cause this problem. Present study aimes to analyze burout syndrome in mental health professional. In conclussion, we found that, mental health professionals are under the risk of high levels of burnout.