Üniversite öğrencilerinde duygusal zeka ve yaşam doyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between emotional intelligence and life satisfaction in university students
  1. Tez No: 659514
  2. Yazar: SİMGE BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin duygusal zeka düzeyleri ile yaşam doyumları arasındaki ilişki tespit etmek için yapılmıştır. Bu kapsamda araştırma, tarama modeli ile yürütülmüştür. Araştırmanın örneklem grubu 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında üniversite eğitimi görmekte olan 414 öğrenci oluşturulmuştur. Araştırma verileri Sosyodemografik Bilgi Formu, Schutte Duygusal Zeka Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma sonunda, üniversite öğrencilerinin duygusal zeka düzeylerinin cinsiyet ve yaşa göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği; sınıf düzeyi, gelir grupları, anne ve baba eğitim durumu kapsamında ise anlamlı düzeyde farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, üniversite öğrencilerinin yaşam doyumu düzeylerinin gelir durumu, anne ve baba eğitim durumuna göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği; cinsiyet, yaş grubu ve sınıf düzeyine göre ise anlamlı düzeyde farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Ek olarak, üniversite öğrencilerinin duygusal zeka düzeyleri ile yaşam doyumu düzeyleri arasında pozitif yönlü, düşük şiddette, ileri düzeyde anlamlı korelasyonel ilişki belirlenmiştir. Son olarak, üniversite öğrencilerinin duygusal zeka düzeylerinin yaşam doyumunu yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the relationship between the emotional intelligence levels of university students and their life satisfaction. In this context, the research was carried out with a scanning model. The sample group of the research was composed of 414 students studying at university in the 2019-2020 academic year. Research data were collected using the Sociodemographic Information Form, Schutte Emotional Intelligence Scale and Life Satisfaction Scale. At the end of the study, it was found that the emotional intelligence levels of university students differ significantly according to gender and age; It was concluded that there was no significant difference in terms of class level, income groups, education level of parents. In addition, it was found that the life satisfaction levels of university students differ significantly according to their income level and educational status of parents; It was concluded that there was no significant difference in terms of gender, age group and grade level. In addition, a positive, low intensity, and highly significant correlational relationship was found between university students' emotional intelligence levels and their life satisfaction levels. Finally, it has been determined that emotional intelligence levels of university students predict life satisfaction.