Dijital oyun bağımlılığı ile saldırganlık eğilimi ve sosyalleşme arasındaki ilişkinin incelenmesi
Assosiation between digital gaming addiction, agression and socialization
- Tez No: 659557
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BELMA GÖLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Dijital oyun bağımlılığının çeşitli psikolojik etkilere sebep olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, bireylerdeki dijital oyun bağımlılık düzeyinin saldırganlık eğilimi ve sosyal kaygı, algılanan sosyal destek, yabancılaşma sosyalleşme düzeyleri arasındaki ilişkisini incelemektir. Bu amaçla 18 – 30 yaş aralığındaki kartopu örnekleme yöntemiyle ulaşılan 370 genç yetişkine Sosyo Demografik Bilgi Formu, Oyun Bağımlılığı Ölçeği, Buss- Perry Saldırganlık Ölçeği (BPSÖ), Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği, Dean Yabancılaşma Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda yaş faktörünün dijital oyun bağımlılıyla negatif yönde anlamlı bulunmuştur. Cinsiyet ile dijital oyun bağımlılığı düzeyi incelendiğinde erkek olmak ile dijital oyun bağımlılığı düzeyi arasında anlamlı ve yüksek düzeyde ilişkili bulunmuştur. Evinde bilgisayar bulunma durumu ile dijital oyun bağımlılığı düzeyinin belirginlik, dayanıklılık ve durum değiştirme boyutlarında evinde bilgisayar olan genç bireylerin dijital oyun bağımlılığı düzeyleri, bilgisayarı olmayanlara göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Dijital oyun bağımlılığı ile yabancılaşma düzeyi ve sosyal yalıtılmıştık boyutu arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Dijital oyun bağımlılığı düzeyi ile algılanan sosyal destek düzeyi ve aile alt boyutu arasında negatif yönde ve anlamlı düzeyde ilişki saptanmıştır. Dijital oyun bağımlılığı ve sosyal kaygı düzeyi ve kaçınma, kaygı boyutları arasında pozitif ve anlamlı ilişki saptanmıştır. Dijital oyun bağımlılığı ve saldırganlık; fiziksel saldırganlık, öfke, düşmanlık ve sözel saldırganlık alt boyutları arasında pozitif yönde ve anlamlı düzeyde ilişki saptanmıştır. Bu çalışmanın dijital oyun bağımlılığı konusunda alanyazına katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
It is thought that digital gaming addiction has many psychological effects. In this study it was aimed to investigate association between digital gaming addiction level, aggression, social anxiethy, perceived social support and alienation. For this aim, Socio Demographic Questionnaire, Game Addiction Scale, Buss-Perry Aggression Questionnaire (BAQ), Liebowitz Social Anxiety Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), Dean's Alienation Scale were applied to 18 – 30 aged young adults who were selected by using snowball sampling method. Results of this study showed that, significant and positively relationship was found between age factor and digital game addiction level. When it was investigating relationship between sexualty and digital gaming addiction, results showed that being male is significantly and high level, related to digital gaming addiction. Circumstance of having a computer at home was found significantly high correlated with dimensions of salience, tolerance and mood modification. Social alienation and dimension of social isolation and digital gamind addiction level was found positively significant. Digital gaming addiction level and perceived social support and dimension of family was found negatively correlated. Digital gaming level and social anxiethy and dimensions of anxiethy and avoidance was found positively significant. Digital gaming addiction and aggression; between the dimensions of psychal aggression, anger, hostility and verbal aggression was found positively significant. This study aims to contribute to literature about digital gaming addiction.