Üniversite öğrencilerinin dijital oyun bağımlılıkları ile saldırganlık, öfke ve şiddet eğilimi düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between university students' digital game addictions and aggression, anger and violence tendency levels
  1. Tez No: 910794
  2. Yazar: SEVİM TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EFECAN TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor bilimleri öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı ile saldırganlık, öfke ve şiddet eğilimleri arasındaki ilişkiyi belirlemek ve farklı değişkenlere göre anlamlı farklılıkları incelemektir. Araştırma, nicel yaklaşım benimsenerek ilişkisel tarama yöntemi kullanılarak yürütüldü. Araştırma grubunu, Gümüşhane Üniversitesi Spor Bilimleri öğrencilerinden oluşan 177 kadın (%46,1) ve 207 erkek (%53,9) olmak üzere toplamda 384 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem belirleme yöntemi olarak“Kolayda Örnekleme Yöntemi”kullanıldı. Yapılan araştırmada veri toplama aracı olarak;“Kişisel Bilgi Formu”,“Üniversite Öğrencileri İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği”ve“Sporda Saldırganlık ve Öfke Ölçeği”uygulandı. Verilerin analizinde SPSS 25 paket programı kullanıldı. Öğrencilerin demografik özelliklerine ilişkin bulgular için frekans ve yüzde; ilişkisiz ölçümlerde ortalama puanların karşılaştırılması için Varyans analizi (tek yönlü ANOVA, t testi), anlamlı farklılığı belirlemek için Tukey testi, pearson kolerasyon ve regresyon analizlerinden yararlanıldı. Araştırma sonuçlarına göre, üniversite öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı ile saldırganlık, öfke ve şiddet eğilim düzeylerinin ortalamanın altında olduğu belirlendi. Ayrıca, dijital oyun bağımlılığı ile saldırganlık, öfke ve şiddet eğilimleri arasında orta düzeyde ve pozitif yönlü, *p
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between digital game addiction and aggression, anger and violence tendencies of sport sciences students and to examine significant differences according to different variables. The research was carried out using the relational survey method by adopting a quantitative approach. The research group consists of a total of 384 participants, 177 female (46.1%) and 207 male (53.9%), consisting of Gümüşhane University Sports Sciences students.“Convenience Sampling Method”was used as the sampling method of the study.“Personal Information Form”, 'Digital Game Addiction Scale for University Students' and 'Aggression and Anger Scale in Sports' were applied as data collection tools. SPSS 25 package program was used for data analysis. Frequency and percentage were used for the findings related to the demographic characteristics of the students; analysis of variance (one-way ANOVA, t test) was used for the comparison of mean scores in unrelated measurements, Tukey test, Pearson correlation and regression analysis were used to determine significant differences. According to the results of the study, it was determined that university students' digital game addiction and aggression, anger and violence tendency levels were below the average. In addition, it was determined that there was a significant relationship between digital game addiction and aggression, anger and violence tendencies at a moderate and positive level, *p