Geo Gebra yazılımıyla 6. sınıf açılar konusu öğretiminin öğrencilerin akademik başarısı etkisi üzerine bir araştırma
A study on the effect of 6th grade angles teaching on the academic success of the students with Geo Gebra software
- Tez No: 659617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT CANCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırma, Açılar konusu öğretiminde Geo Gebra yazılımı desteğinin Ortaokul 6.sınıf öğrencilerinin başarı düzeylerinde ne derece bir farklılık oluşturduğunu belirlemek ve öğrencilerin Geo Gebra destekli öğretim konusundaki görüşlerini almak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, nitel ve nicel verilerin birlikte bulunduğu karma araştırma yaklaşımlarından açımlayıcı sıralı araştırma deseni benimsenmiş, nicel verilerin elde edilmesinde“Ön Test- Son-Test Kontrol Gruplu Seçkisiz Desen”kullanılmıştır. Desen doğrultusunda 6.sınıf öğrencilerinden seçilen deney grubuna Geo Gebra desteği sağlanarak öğretim yapılmış kontrol grubuna ise geleneksel yöntemlerle öğretim yapılmıştır. Örneklem 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Van ilinde yer alan devlet okulundaki 6.sınıflarından 11 tanesi deney 10 tanesi kontrol grubu olmak üzere totalde 21 öğrenci olarak belirlenmiştir. Deney ve kontrol grubundan elde edilen nicel veriler“ABT”aracılığıyla toplanmıştır. ABT, Geo Gebra destekli öğretim süreci öncesinde öğrencilerin akademik başarı düzeylerini karşılaştırmak amacıyla ön test olarak uygulanarak başarı düzeylerinin denk olduğu görülmüştür. Öğretim sonrasında son test olarak kullanılarak açılar konusunu öğrenme düzeyini belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında nitel veriler görüşme yöntemiyle belirlenmiştir. Bu bağlamda deney grubundaki 11 öğrenciye yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanarak nitel veriler online yolla kaydedilmiştir. Öğrenci görüşleri betimsel analiz yoluyla analiz edilmiştir. Bulgular sonucunda Geo Gebra destekli ve geleneksel yöntemlerle yapılan öğretim arasında anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Öğrenci görüşlerinden elde edilen verilerde; öğrenciler teknoloji ve Geo Gebra destekli matematik öğretiminin daha eğlenceli, somut ve öğretici olduğunu belirtmişlerdir. Öğrencilerin olumlu görüş belirtmesi ancak nicel analizlerde anlamlı farklılık olmaması bize Geo Gebra ya karşı oldukça ilgili olduklarını ancak açılar konusuna dair öğrenmelerinin gerçekleşmediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the extent to which Geo Gebra software support made a difference in the achievement levels of 6th grade students in teaching the subject of Angles and to get students' views on Geo Gebra supported teaching. In the study, an exploratory sequential research design was adopted from mixed research approaches in which qualitative and quantitative data were combined, and“Random Design with Pre-Test-Post-Test Control Group”was used to obtain quantitative data. In line with the pattern, the experimental group selected from the 6th grade students was provided with Geo Gebra support, and the control group was taught by traditional methods. Sample In the spring semester of the 2019-2020 academic year, a total of 21 students were determined, 11 of them being experimental and 10 of them being the control group from the 6th graders in the state school in Van. The quantitative data obtained from the experimental and control groups were collected through the“Academic Achievement Test (ABT)”. ABT was applied as a pre-test to compare the academic achievement levels of the students before the Geo Gebra supported teaching process, and it was found that their success levels were equal. The level of learning the subject of angles was determined by using it as a post-test after the instruction. In the second stage of the study, qualitative data were determined by interview method. In this context, semi-structured interview form was applied to 11 students in the experimental group and qualitative data were recorded online. Students' views were analyzed through descriptive analysis. As a result of the findings, it was determined that there was no significant difference between Geo Gebra-supported and traditional methods. In the data obtained from student opinions; Students stated that technology and Geo Gebra supported mathematics teaching was more fun, concrete and instructive. The positive opinions of the students but the lack of significant differences in the quantitative analysis shows us that they are very interested in Geo Gebra, but they did not learn about the angles.