65 yaş altı kronik obstrüktif akciğer hastalığı tanılı bireylerde hastalık şiddetinin bilişsel fonksiyonlar ve denge testlerine etkisi
The effect of disease severity on cognitive functionsand balance tests in individuals with chronic obstructive pulmonary disease under 65 years of age
  1. Tez No: 659619
  2. Yazar: MELİKE HANIM KAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE ORAL TAPAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
KOAH'lı olgularda hastalığın ileri aşamalarında bilişsel problemler gelişebilmektedir. KOAH'ta kognitif fonksiyonları araştıran çalışmalar, genellikle hipoksemisi belirgin, yaşlı hastalarda yapılmıştır. Genç KOAH'lılarda bilişsel fonksiyonların ve denge testlerinin hastalık şiddetinden etkilenebileceğini inceleyen kapsamlı bir çalışma yoktur. Biz, çalışmamız ile 65 yaş altı KOAH'lı olgularda hastalık şiddetinin bilişsel fonksiyonlar ve denge testleri üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Araştırma Eylül 2019 – Mart 2020 tarihleri arasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvuran veya yatarak tedavi gören 65 yaş altı KOAH'lı hastalar üzerinde yapıldı. Toplam 60 KOAH hastası ile 30 adet sağlıklı kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Hastalık şiddeti MMRC, CAT, yıllık alevlenme sayısına göre değerlendirildi; gruplar GOLD birleşik evrelendirme sistemine göre A, B, C, D olarak ayrıldı. Hastalar hastalık şiddetine göre A+C ve B+D olarak 2 gruba ayrıldı, her iki grup kendi arasında ve kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Tüm hastaların demografik verileri, CAT skorları, mMRC dispne skorları kaydedildi. Hastalara sırası ile Beck depresyon ölçeği, standardize mini mental test, berg denge ölçeği uygulandı, değişkenler kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Cognitive problems may develop in the advenced stages of the disease in cases with COPD. Studies investigating cognitive functions in COPD have generally been conducted in elderly patients with severe hypoxemia. There is no comprehensive study examining the effects of cognitive functions and balance test in young COPD patients with disease severity. With our study, we aimed to evaluate the effect of disease severity on cognitive functions and balance test in patients with COPD under 65 years of age. The study was conducted on patients with COPD under the age of 65 who applied to the chest disease outpatient clinic of Muğla Sıtkı Koçman University Training and Research Hospital or were hospitalized between September 2019 and March 2020.A total of 60 COPD patients and 30 healthy control groups were included in the study. Disease severity was assessed by mMRC, CAT, number of annual exacerbations; groups were divided into A, B, C, D according to GOLD unified staging system. The patients were divided into 2 groups, A+C and B+D according to the severity of the disease and both groupswere evaluated in comparasion with the control group.Demographic data, CAT scores, mMRC dspnea scores of all patients were recorded. BECK depression scale, standardized mini mental test and BERG balance scale were applied to the patients, respectively, variables were recorded.